minuten geleden, maar al compenseerde het volume waarmee hij ze brulde zijn voorgaande zwijgen ruimschoots, het meisje gehoor zaamde niet. Goed, dacht Johan terwijl hij de achtervolging inzette, ik moet me nu eenmaal meer met de opvoeding bemoeien. Hij be reikte de gang toen het meisje de voordeur open zwaaide en naar buiten rende. In haar paniek struikelde ze echter en daardoor kon Johan haar, terwijl ze hysterisch over het trottoir voortkrabbelde, toch nog te pakken krijgen. "En nu blijf je stil staan!" schreeuwde Johan. "En dan doe je precies wat ik je vertel. Het wordt tijd dat je leert gehoorzamen." Maar nog steeds gehoorzaamde het meisje niet. In plaats daarvan probeerde ze op te staan, haar grote ogen vol haat en angst op Johan gericht. Maar ze kon de klap niet ontwijken en tuimelde met een doffe bons tegen de auto van Johan. Die keek nog een ogenblik naar de huizen om hem heen, waar de buren voor de ramen waren samengestroomd, en begon toen met het vleesmes op het meisje in te hakken. Ik zal ze wel eens laten zien wie hier de baas is. En op het ritme van die zin, die als een hypnotiserende cirkel door zijn hoofd draaide, alle andere gedachten wegdrukkend, hakte hij op het meisje in. Vaag hoorde hij hoe deuren werden open gesmeten en er van alle kanten werd geschreeuwd. Maar dat alles werd overstemd door het bonzen van zijn hart, dat als een lang zaam opkomende storm in kracht toenam, zijn bloed steeds luid ruchtiger door zijn aderen pompte, alles wegduwde achter een rode waas. De gestalten in zijn ooghoeken bleven ijle schimmen, die hem op geen enkele wijze stoorden in zijn opvoedende arbeid. Zijn hart bloedde tot zijn handen er rood van zagen, maar ongehinderd hakte hij verder tot zijn dochter eindelijk gehoorzaamde en dood stil bleef liggen. Toen strekte hij zich en keek om zich heen. De buurman stormde met een honkbalknuppel in de hand zijn voordeur uit en stortte zich op zijn echtgenote, die druk bezig was zijn lievelingetje tegen de gevel van het huis te slaan. Het pekinees- je vocht keffend en jankend voor zijn leven, maar vlak voor zijn baasje hem kon redden, verslapte het beestje. Met overslaande stem slaakte de buurvrouw een overwinningskreet, toen kraakte de honk balknuppel haar schedel en viel ze tegen de grond, het pekineesje bedekkend. De buren waren niet de enigen die Johans voorbeeld volgden. Zijn uitbarsting was een steen geweest in de stille vijver van de ogen schijnlijk zo bezadigde buurt en het leek of iedereen nu bezig was 13

Ballustrada | 1997 | | pagina 13