tegelijk opvielen door het eerste authentieke geluid doet Verhagen er als dichter twaalf jaar het zwijgen toe. Die jaren (de jaren '70) schrijft hij televisiegeschiedenis met zijn documentaires-eigen-stijl, soms in de vorm van bijdragen aan Het Gat van Nederland - een serie programma's van de VPRO die door enigszins cultureel geïnteresseerd Nederland ademloos werden ge volgd - of in de vorm van programma's van een minuut of 50 - zoals het met de Milanese televisieprijs bekroonde Gouden Jaren, Hol van de Leeuw (over het geboortedorp van Mussolini, met het enige ooit opgenomen interview met de weduwe van de dictator) en het portret van zijn eigen geboorteplek in Vlissingen, Trap naar Zee (Verslag van een Verdwijning) - of, in samenwerking met anderen, in avondvullende televisiewerken - zoals Vastberaden maar Soepel en met Mate, (over Nederland in de jaren '38 tot '48) en De Opkomst (over de jaren '60). Als in 1983 eindelijk weer een nieuwe bundel verschijnt, getiteld Kouwe Voeten, krijgt Verhagen voor het eerst in zijn leven negatieve kritieken, waarbij meteen opvalt dat die kritieken geschreven lijken met een in gal gedoopte pen, op een toon alsof Verhagen de be treffende recensenten persoonlijk nadeel heeft berokkend. De altijd wat schampere en kwetsende toon zou in de jaren '90 terugkeren - in mindere mate - bij Autoriteit van de Emotie, dat - na nog eens negen jaar zwijgen - in 1992 uitkomt en - in verhevigde mate - bij Echoput Luchtkasteel uit 1995. In 1996 verscheen als deeltje in de Slibreeks Mona Lisa's Nazaten (met tekeningen van de auteur); deze cyclus zal het tweede deel beslaan van Verhagen's nu op stapel staande zevende bundel, Brekend Vergezicht. Een aantal van de overige gedichten uit deze bundel worden in dit Verhagen-nummer van Ballustrada voor het eerst gepubliceerd. Verhagen raadde zijn lezers aan de poëzie van Kouwe Voeten te ondergaan als een muziek stuk, en niet bij elke regel een verklaring te zoeken. Rationalisme is niet bij uitstek het gebied van de poëzie. Feit blijft dat Verhagen van een alom geapprecieerde dichter - wiens werk dikwijls gelijk met dat van Gerrit Kouwenaar werd besproken omdat zij beide 'moeilijke' dichters zijn - een omstreden dichter is geworden. "Het zal mij aan m'n reet roesten," zegt Verhagen. "Ik ben kenne lijk nog steeds een moeilijke dichter, maar omdat ik mij bedien van ordinaire taal wordt dat waarschijnlijk onderschat. Het zit mij niet lekker, dat door een stelletje gefrustreerde onderwijzers een vitale, spannende, zich steeds vernieuwende poëzie weer de landerige 10

Ballustrada | 1998 | | pagina 12