zullen worden als ze in Hem geloven. In mijn wereld is een plek een plek, en als er zich iets dramatisch heeft afgespeeld kan het heel goed een gedenkwaardige plek worden. Want ja, ik geloof wel in de magie van plekken, ik heb ik-weet-niet-hoeveel televisie-items gemaakt, die op dat gegeven berustten. M'n misschien wel meest bewonderde film heette zelfs Geschiedetiis van een Plek, een ding van 3,5 uur over een idyllisch stukje heide bij Amersfoort, waar nu een Politieschool is gevestigd en in de oorlog het beruchte concentratie kamp. Veel ellende, jongens. Niks verhevens aan, of het zou de dapperheid van sommige gevangenen moeten zijn. Die simpele spreuk op de Boulevard, afkomstig uit mijn bundel Echoput Lucht kasteel, zaait zelfs al misverstand. Hij komt uit een gedicht in een cyclus die zich bezighoudt met de opkomst van een soort jeugd, die echt rebels was. Dus niet zoals je nu ziet: een door de overheid in zijn oneindige wijsheid gedoogde en zelfs aangemoedigde rebels heid, een gedragspatroon bij een bepaalde leeftijdsgroep, die erkend wordt als zijnde nodig voor de ontwikkeling van de puberale per soonlijkheid, ik roep maar even wat. Herkenbaar en daardoor onge vaarlijk. De op waarheidsgetrouwe waarnemingen berustende maar fictieve mensen uit het gedicht hebben wel degelijk invloed op de gebeurtenissen gehad. Ze hebben de feitelijke macht overgenomen, maar moeten het dan af laten weten omdat ze niet de mentaliteit hebben die je nodig hebt om macht uit te oefenen. Maar goed, in die regels staat dus eigenlijk: hier gebeurde iets adembenemends, maar toch is het geen verheven plek geworden. Geen verplichte twee minuten stilte bij een foeilelijk monument, en dan nog voor namelijk bijgewoond door vertegenwoordigers van de mentaliteit die deze ellende over ons heeft gebracht. Het is toegestaan om die woorden, die het zonder een context moeten stellen, op één per soon te betrekken i.e. de dichter. Maar dan nog is het een kwestie van mentaliteit. Laatst kreeg ik een kaartje van de hoofdredacteur van het blad voor junkies Mainline. Hij had daar in Vlissingen van de lente zitten genieten en schreef zoiets als 'nou, ik vind het hier behoorlijk verheven', waar je dan zelf bij mag denken: die zuur pruim van een Verhagen Maar het is een dichtregel die er staat, geen som. Er staat meer dan die paar woorden. Er staat: of er is op de hele wereld geen enkele verheven plek te vinden, of heel de wereld is een verheven plek. Dus die suffe Vlissingers die denken dat ik hun prachtige stad beledig kunnen daarmee ophouden. Wij doen deze uitspraken voor een literair periodiek, dus men kan de 20

Ballustrada | 1998 | | pagina 24