net een redevoering gehouden, waarin hij zei een Europa te am biëren van Wladiwostok tot Vlissingen, toen ik daar ter wereld kwam aan de Boulevard, lekker weertje, rimpelloos niet-vervuild water, "daar waar Westerschelde en Noordzee hun eeuwige bruiloft vieren" schreef de copywriter van het Vlissingse VW, die tevens het hoofd van de plaatselijke Mulo was. Met zijn dochtertje Suzie, haar moeder die een heel aardige heel opgemaakte Belgische dame was zei altijd 'Suzanne', speelde ik tot op hoge leeftijd naakt in het zand. Het na-oorlogse Vlissingen, dat deels nog onder water stond, was een kinderparadijs. Dat je om de haverklap vernam dat er weer een jongensarm door een mijn was afgerukt, daar hadden we geen last van. Dat gaf ook geen aanleiding om van die gevaarlijke plek ken weg te blijven, uit de duinen ofzo. Ouders leken wat dat betreft ook makkelijker, gelatener misschien, in ieder geval minder truttig. Suzie en ik bouwden aan de Boulevard een hut waar niemand ons kon vinden. We rommelden bij eb tussen de paalhoofden, waar we kapotjes vonden, gevuld en wel, die we opbliezen en als ik me goed herinner ook nog leegdronken. We dachten altijd dat alles met zee water gezond was, daar waren we kinderen van de kust voor. We wisten natuurlijk absoluut niet wat dat voor dingen waren, want zoiets werd je door je ouders niet verteld, al barstte het ervan. Gek: vaag voelden we wel dat het iets te maken had met wat later her kend zou worden als seksualiteit. In ieder geval was dat het doel van al die onschuldige kinderspelletjes, een doel waarvan we niet eens wisten dat het er was. Maar erotiek was bij de generatie waar ik deel van uitmaak, en in ieder geval bij mij, toch wel vrijwel het enige dat ons echt interesseerde (en sigaretten) - veel verbodener dus intrigerender dan het voor latere kinderen zou worden, die er op hun tiende al over beginnen te denken om hun abonnement op Candy maar 's op te zeggen. B.: Dat is vooruitgangdus. V.: Ik ben altijd geneigd geweest om die vraag bevestigend te be antwoorden. Dat hele mysterie en die niet te plaatsen lustgevoelens hebben mij als kind - en niet alleen als kind - veel te veel tijd gekost. Aan de andere kant: nu missen ze die magische verlokking. En wat is eigenlijk mooier dan je tijd te besteden aan iets dat zo spannend is? En ook nog eens zo wezenlijk. Bovendien, als kind komt er geen einde aan je tijd, de grote vakantie bijvoorbeeld duur de wel drie jaar, dus wat moet je daar anders mee aan. Vaker voet- 22

Ballustrada | 1998 | | pagina 26