Sade, wordt gezegd dat hij aan een kruipende, dodelijk ziekte lijdt. Ik heb het woord 'verstening' onthouden. Steenvrucht ken ik, en ook versteende bloemen en bomen. Bij Barend Roest Crollius las ik eens zo'n ingrijpend en sluipend proces van verandering, verhar ding en inklinking. Een stille opmars. Gard Sivik is uit Antwerpen overgewaaid, heeft te maken met de naam van een café dat wat spottend omgaat met la garde civile, de burgerwacht die in de tuin van Franco met een driekanten steek als Guardia Civil mag opereren. De rubriek 'wordt vervolgd' verzorgt onder een revolver-vignet de afdeling Even Afrekenen. Gysen zal aandacht besteden aan 1'Amour vert van Leo Ross, een bundeltje voorjaarsverzen waar met veel mépris over gesproken wordt. Een bijkomstigheid is, dat je vanuit café Centraal, dat ook wel café Riemens wordt genoemd, Leo Ross ten halve kunt zien bewegen achter de gordijnen van zijn moeder. Hij is er de buurman van een danig gereformeerd raadslid en een bisschop van The Liberal Catholic Church. De bisschop is een rijzige man die op gezette tijden een meute épagneuls uitlaat en soms een woordje wisselt met de dichter Ross die witte sokken draagt. Dat willen de verhalen. Boven de monseigneur bevinden zich de appartementen van de baron Van Till en zijn schilderende vrouwe Tutein Nolthenius, alsmede de etage van de dichter Huug Boekraad, een generatie jonger dan Leo B. De Badhuisstraat, een straat van dichters? Boekraad bezet tijdelijk de etage die eens aan de leeszaaldirectrice Annie M.G. Schmidt behoorde. Hij draagt een zeer donkere bril, hetgeen volgens de kenners op stuff-gebruik moet duiden. Hij werkt aan een lang gedicht dat over de Vleugels van de Fotograaf handelt. Uren zit hij stil te turen naar de overkant, om maar een glimp op te kunnen vangen van het Fenomeen Verhagen. Zo zegt de bisschop. Hans Verhagen is kort geleden 23 geworden en publiceerde in Podium en Gard Sivik. Ik heb een zeer dun boekje dat bij Heynis aan de Zaan is gedrukt en Anatomie van een Noorman heet. Hij was journalist bij de Provinciale Zeeuwse Courant en werkt nu bij Anton van der Vet, Appel en Giel aan het Algemeen Dagblad. Bij de PZC heeft de redactie de grap ontwikkeld om, elke keer als Verhagen in de tijdingen van kunst cultuur voorkomt, diens foto 40

Ballustrada | 1998 | | pagina 44