Ik was er niet, hij kreeg mijn vader aan de lijn, die vertelde Han dat mijn moeder op sterven lag. Han Lammers heeft zijn drukproeven toen meteen opgestuurd en die heb ik mijn moeder toen nog net kunnen laten zien, enkele uren voordat ze in coma ging." Korte tijd later trouwde hij met Conny en toen een jaar later zoon Norman werd geboren (nu een geweldige rockdrummer), publiceer de Podium zijn eerste cyclus: Anatomie van een Noorman. Hij gaf de cyclus daarna, in eigen beheer, als kleine bundel uit en ervoer dat dunne boekje als een 'reusachtige kick'. De opdracht luidde: 'Cyclus voor mijn moeder (overleden 16-5-'60)'. In deze cyclus staan de regels: Het is niet vrij van rozen en ook het gebruik van motoren is aan mijn lichaam niet vreemd. Het zijn sleutelwoorden voor Hans Verhagen, de tegenstelling tus sen rozen en motoren verwijst naar een besef van verscheurdheid, naar zijn nogal dramatische hang naar uitersten ("Zonder Judas geen Jezus, zonder duisternis geen licht."). Het &-teken in de titel van zijn eerste bundel, Rozen Motoren, vertelt dat deze storm achtige persoonlijkheid toch voortdurend op zoek is naar de ver zoening van die tegenstellingen. 'Voor Conny', luidde de opdracht. Ze waren in een oud Vlissings huis gaan wonen, het werden tur bulente dagen met veel dmgs en drank en veel nieuwe gezichten, waaronder die van de Rotterdamse dichters Hans Sleutelaar en Cornelis Bastiaan Vaandrager, ook de Amsterdamse kunstenaar en dichter Armando kwam op bezoek. Hans Verhagen had hen, uit bewondering voor hun werk, opgezocht. Ze zaten in de redactie van het avantgardistische tijdschrift Gard Sivik en schreven de Nieuwe Poëzie van de jaren zestig die zich afzette tegen de Vijf tigers die we zo hadden bewonderd. Hans maakte me snel abonnee van Gard Sivik, korte tijd later zat hij ook in de redactie. Onze Zeeuwse dagen waren geteld, we hadden er veel ontdekt, menige ruzie bijgelegd en veel gelachen. Maar het Walcherse paradise of youth begon steeds meer barstjes te vertonen. Najaar 1962 stierf ook mijn moeder, bij een verkeersongeluk. Hans kwam naar me toe: "Nu staan we quitte," zei hij ernstig. 54

Ballustrada | 1998 | | pagina 58