tot vreugde. Bij die bezoeken zei hij niet veel, hij wilde gewoon wat zitten lezen, of zo, want mijn huis beschouwde hij als een cleane en dus veilige plek waar het gevaar van de heroïne niet bestond. Hij ging door de hel. Hans Verhagen was weer eens heel ver gegaan. Ook Conny's zelfmoordpogingen droegen bij tot zijn de pressies. Niettemin maakte hij prachtige televisiefilms. Met Henk Hofland en Hans Keiler stelde hij in 1974 de langste documentaire film samen die ooit in Nederland is gemaakt: Vastberaden maar soepel en met mate 1938-1948 en in 1978 De Geschiedenis van een Plek over het kamp Amersfoort. Hij vond Dorée, aan haar is zijn nieuwe bundel opgedragen. We komen in Den Helder terecht. Ook daar: wind en schepen. We vinden er het aangename café Het Wapen van Den Helder en spelen een wedstrijd tafelvoetbal: 6-3 voor Hans. "Deze nieuwe bundel," zegt hij, "is het verhaal van iemand die de jaren zestig heel intensief heeft beleefd, van het begin tot het einde. De jaren zeventig waren bitter en koud, dat heeft met die horse te maken, ook met drank. Nu kom ik daar weer een beetje bovenuit omdat ik een sterke persoonlijkheid ben, lichamelijk dan. "Je zegt dat Kouwe Voeten zoveel lyrischer is dan mijn werk uit de jaren zestig, maar het gaat toch steeds over hetzelfde. In die Nulperiode werkte ik in een zelfgekozen harnas: je perste het grote gevoel wat je op dat moment bezielde in dingen die juist niet met dat grote gevoel te maken hadden. Dankzij die beperking vond ik daarna de vrijheid om dat expansieve van Duizenden Zonsondergangen weer aan te kunnen. Toen Cocon verscheen werd er weinig aandacht besteed aan het gevoelselement erin. Als je Cocon leest, dan is dat toch echt Nul, minimal art, maar waar gaat het over? Toch weer over de tragiek van de mens, paradise lost, om het zo te zeggen. Alle grote poëzie gaat over het leven op aarde, over het grote levensvraagstuk waar je met omtrekkende bewegingen uitdrukking aan probeert te geven. "Wat je in mijn poëzie ziet, vind je bijvoorbeeld ook in muziek. In fuga's van Bach vind je ook zoveel lagen. Je zet iets op en alles gaat meer en meer over elkaar duikelen, klanken en betekenissen haken in elkaar, het tuimelt over elkaar heen, het haalt elkaar in. Dat doe je niet met je verstand, nou ja, het verstand komt er ook wel aan te pas, natuurlijk, maar zulke poëzie komt vooral tastenderwijs tot stand. Daarom is het zo tijdrovend, er gaan jaren overheen, jaren 59

Ballustrada | 1998 | | pagina 63