verleiding deze schilder in te delen bij de post-modernisten. Dat is een handzaam etiket voor wie met het werk van een kunstenaar eigenlijk geen raad weet. Of men vergelijkt hem met andere schilders. Zo hoort Verhagen nogal eens de naam van James Ensor noemen. Dat geeft de beschouwer houvast. Maar wie denkt langs die weg enige greep op het werk van Verhagen te hebben gekregen, zal bij een volgende tentoonstelling ervaren dat de schilder hem al weer is ontglipt. Het gaat zijn eigen weg. Wat een non-conformist als Verhagen maakt valt niet te etiketteren. Het onttrekt zich aan elke rubricering, het is autonoom. Ook de vraag naar mooi of lelijk doet er niet toe. En wanneer is iets goed of niet goed geschilderd? Verhagen heeft de afgelopen jaren intensief gewerkt en ervaren hoe ver hij met verf kan omgaan, zulke technische verworvenheden zijn behulpzaam bij het verwezenlijken van het enige doel: het over brengen van emoties. Wie vertrouwd is met Verhagens poëzie, her kent in zijn schilderijen dezelfde lyrische bewogenheid. Figuratief is in de schilderkunst ook maar een gebrekkig begrip. Wat wordt eronder verstaan? Herkenbaar? Alles goed geproportioneerd? Op Verhagens monumentale schilderij 'No Vacancies' zien we een man, een vrouw, een kind. Op de achtergrond een hotel, het is vol. De in zware, donkere contouren gevatte man beschikt over een beproefd geduld, beschermend legt hij zijn arm over de schouders van zijn vrouw: er is voor dit drietal geen plaats in de herberg. Het beeld roept sterke emoties op. De vraag of dit een figuratief schilderij is, komt niet aan de orde. Een tentoonstelling van Verhagens werk is een stroom sterk wisselende emoties. Ze worden opgeroepen door zulke uiteenlopende beelden als het opgewekte 'On their way to the Concert', 'The Red Ship' dat met drie grote mastkruisen als een varend Golgotha voorbij trekt of het wat raadselachtig doek 'Der Sensenmann', een Magere Hein die met zijn zeis menselijke bloemen rooit. Vijf jaar geleden schilderde Verhagen veel bloemen, 'Total Flowers', Scissor GirT'Flowerpiece', 'Flowers of my Vindication', 'Personal Flowers' (met zelfportret). In 'Rearranging Garden' tilt een door paradijsach tige bloemen omringd meisje een enorme pruim boven haar hoofd. 'Wild Flowers' is een explosie van kleuren, ze worden door een cen trifugale kracht tot in de uiterste hoeken geslingerd. Verhagen schildert fantasiebloemen, de kleurvlekken zijn zodanig gerang schikt dat ze niets anders dan bloemen kunnen suggereren. "Mis- 65

Ballustrada | 1998 | | pagina 69