jan Mulder Hans Verhagen werd in 1966 de Blauwe Engel. Daar zijn getuigen van. Het moet een fasci nerend schouwspel zijn geweest volgens deze mensen. Ik zat thuis. Zenuwachtig. Mijn vader was deze dag niet naar de schoenmakerij gegaan. Hij las oude kranten en keek voortdurend uit het raam. Moeder deed dingen in de keuken. Mijn vriendin Joanna was de vorige dag naar de kapper geweest en zat met de nieuwe suiker spin op de bank. Wij wachtten op Hans Verhagen, die samen met fotograaf Wim van der Linden, de jonge voetbalster Jan Mulder voor de Haagsche Post ging interviewen en op de gevoelige plaat vastleggen. De Blauwe Engel was de naam van de dieseltrein die de verbinding tussen Groningen en Nieuweschans onderhield - nu heet hij Waddenhopper of zoiets. Er waren niet vaak exotische sensaties aan boord. Het Amsterdamse Concertgebouw Orkest moet er eens onder grote belangstelling van de plaatselijke bevolking in Winschoten zijn uitgestapt, om een concert in Schouwburg Dommering te geven. Dan heb je het wel gehad. Ik genoot ook van de Blauwe Engel als er geen prominente reizigers in zaten. Hij kwam vlak langs het WVV-terrein als ik daar met de bal trainde. Ik trainde de hele dag, ik heb vele treinen gezien. Bij de trage doorkomst zag je ze nieuwsgierig naar het veld turen en met de neus tegen de ruit mompelen: "Virtuoze balbehan deling van die speler daar. Schitterend, zeg. Wat een souplesse en totaal balgevoel kunnen we daar bewonderen. Dat wordt nog eens een Hele Grote. Die kunnen ze in Winschoten niet houden, let op mijn woorden." Verderop in de coupé werden nog grotere lofzangen gehouden en ik gaf ze in de paar seconden van de passage alles wat ik aan tech niek in mijn voeten had. Vlak voordat de Blauwe Engel de bocht omging, schoot ik 'm van dertig meter diagonaal in de bovenhoek van het doel en liever nog op de kruising van paal en lat voor het heerlijke geluid. De Blauwe Engel was mijn publiek. Ik sloofde me uit voor die trein. Hans Verhagen en Jan Mulder in foto-automaat op station Naarden- Bussum 27

Ballustrada | 1998 | | pagina 31