BALLUSTRADA OPTIMA FORMA Iemand met de initialen P.S. schreef in een van de vorige uitgaven van Ballustrada een stukje over de positie van een columnschrijver in het algemeen en over het ontbreken van zo'n scribent in Zeeland. Hij durft wel, dat stuk postscriptum om mij in mijn eigen blad over het hoofd te zien. Schrijft niet al twaalf jaar lang ene Minor stukjes met venijn en droefheid ter grootte van een column? Vanwege enkele van deze stukjes werd ik ooit uitgemaakt voor karaktermoordenaar en ook voor etnocentrist, wat in ons gekleurde landje nog gevoeliger ligt. Moet ik nu deze P.S. omleggen? Nee, want hij is nauwelijks een tegenstander te noemen. Wat zegt hij namelijk? Ook zelfben ik helaas niet van het geschetste kaliber dat de grondsteen voor een goede Zeeuwse column kan leggen. Afgezien van het feit dat dit een onzin is, mag de bedoeling duidelijk zijn. P.S. analyseert met zijn handen omhoog en zijn broek op zijn enkels. Maar dat neemt niet weg dat zijn eindconclusie juist is: in Zeeland is het moeilijk columns schrijven voor eigen, regionaal gebruik, althans het soort dat in vitriool gedoopt is. Oorzaak: het agrarische karakter van onze archipel. (Geef de schuld maar aan de boeren!) De agressieve column is een product van en voor de grote stad. In Zeeland zijn geen steden. Iedereen heeft elkaar hier nodig. Je bent hier met te weinigen om elkaar naar het leven te kunnen staan. We hebben hier één krant, één literair blad, één algemeen cultureel blad om maar eens een paar voorbeelden te geven. Steeds komen dezelfde mensen elkaar tegen. Of Zeeland een goede columnist kan gebruiken, is een andere vraag. Natuurlijk, maar wat ik eigenlijk zeggen wil: die is er al! Hans Verhagen ging in zijn eigen Hans Verhagen space-special in op een paar opmerkingen die ik ooit maakte over poëzie, haar schijn en wezen. Hij was blij met mijn opvatting, dat je de dichtkunst moet benaderen als een autonome grootheid, net als muziek. Maar toch stemde het hem vervolgens droef, dat hij blij was met zo'n stukje, want de kanttekening betrof toch een zijns inziens gepasseerd station. Dat zal wel zo zijn, maar toch blijft het mij fascineren waarom een medium als poëzie zo weinig liefhebbers kent. Poëzie overtreft de 5

Ballustrada | 1998 | | pagina 7