bij vaak belangrijker dan de letterlijke boodschap. Om beter zicht te krijgen op de collectie kunstenaarsboeken besloot ik in 1994 een tentoonstelling te organiseren over dit onderwerp. Johan Deumens, liefhebber van en makelaar in kunstenaarsboeken, met wie het museum al jaren een goede relatie heeft, stond ons daarbij terzijde. Hij ging uit van de internationaal erkende twee deling: livre cl'artiste en artists' books. De eerste categorie is sterk geworteld in de geschiedenis van het westerse boek. Het verschil is echter, dat het bij het genre livre d'artiste of livre de peintre niet in de eerste plaats gaat om de tekst, die voorzien wordt van illustraties door een kunstenaar. Bij het livre de peintre fungeert het boek als geheel als kunstwerk Uitgever, kunste naar, drukker en soms de auteur werken bij het ontwikkelen van een concept en de realisering daarvan nauw samen. Het boek ver schijnt in principe in een beperkte oplage (gebonden en ongebon den) en is relatief kostbaar vanwege de naam van de kunstenaar, de materiaalkeuze (papier, illustratietechniek, bindmateriaal) en de ver fijnde druktechnieken. In de eerste helft van deze eeuw zijn prach tige voorbeelden te vinden met werken van onder anderen Chagall, Picasso en Matisse. Het werk van Gunnar Kaldewey sluit in menig opzicht goed aan bij deze traditie. In Nederland is dit genre echter nooit goed van de grond gekomen. Het Museum van het Boek heeft - in tegenstelling tot bijvoorbeeld het Stedelijk Museum in Amsterdam - nauwelijks voorbeelden van het livre d'artiste. Geheel anders is dat met artists' books. De vraag is alleen wat men onder deze categorie wil laten vallen. Je hoeft alleen maar te kijken naar het werk van bijvoorbeeld Frans de Jong, Jan Keijzer van de Avalonpers of Kees Thomassen van de Uitvreter om te constateren dat veel uitgaven van (marge)drukkers zouden kunnen worden ingedeeld bij de deelcollectie kunstenaarsboeken. Immers, bij dit genre heeft de kunstenaar alle touwtjes in handen. Hij is ambachtsman en kunstenaar tegelijk en bepaalt zelf zowel de vorm als de inhoud. Meestal zijn deze uitgaven door hun grotere oplage en alledaagse materiaalgebruik aanzienlijk goedkoper dan het livre d'artiste. De kunstenaar is gericht op het experiment waarbij hij de typische eigenschappen van het boek op originele wijze weet te benutten. Vaak met verrassend resultaat. Vanaf de jaren twintig komt het experimenteel gebruik van woord en beeld tot bloei onder invloed van kunststromingen als het lite- 38

Ballustrada | 1998 | | pagina 40