Verantwoording Zijn leven De uiteenlopende reacties die de naam Beversluis oproept (of nog op kan roepen) nopen mij me vooraf expliciet te verantwoorden voor mijn opname van Beversluis in een reeks artikelen over 'Zeeuwse' dichters. - Vooreerst is er het feitelijke gegeven dat Beversluis vanaf 1938 - hij was toen 44 jaar - in Veere gewoond heeft tot aan zijn dood in 1966. - Verder is er geen dichter die zoveel geschreven heeft over Zee land. - De populariteit van zijn poëtisch werk - ik reken daar ook zijn dramateksten onder - is groot geweest. - De plotselinge ommezwaai in zijn politiek-maatschappelijk enga gement in het eerste jaar van de oorlog blijft een raadselachtig verschijnsel. - Men kan het dichterschap van Beversluis niet los zien van zijn politiek-maatschappelijke idealen. - Het negatieve oordeel van Venema noopt bij nadere beschouwing tot herziening. - De memoires van Dignate Robbertz. Deze zijn een authentiek en ontroerend document. Ook al zal de objectiviteit onder haar liefdevolle blik hier en daar versluierd zijn, deze memoires zijn het ten volle waard onder de aandacht van het publiek gebracht te worden. Als literaire tekst is het een document humain, die een uitgave waard zou zijn. Geboren worden als zoon van een dominee en opgroeien op een landelijke pastorie met alle consequenties van dien, kan niet anders dan een stempel drukken op iemands leven. Weer een dominees zoon in de literatuur. Hij was de eerste niet die door orthodoxie en discipline gevormd en gevoed door het intellectuele klimaat en de sfeer van bezinning, het besef kreeg van zijn roeping tot het dichterschap. Of dat nu de pastorie in Barendrecht was, waar hij in 1894 geboren werd, of die van Zuidwolde waarheen het gezin in 1908 verhuisde of later Veenwoude in Friesland, is niet zo belang- 11

Ballustrada | 1999 | | pagina 11