Sociale bewogenheid Hij weigert mee te doen aan de gevechten op de bajonet, zit de eerste weken voornamelijk in het cachot. Ten slotte wordt hij in gedeeld bij de huzaren. Vele malen wordt hij overgeplaatst, nergens is hij goed bruikbaar. Hij krijgt een vriend in de zanger Ko Arnoldi die ook geregeld het cachot met hem deelt. Dan zingen ze samen: 'O Gott wie dunkel hier!' uit Beethovens Fidelio. In zijn vrije tijd zwierf hij over de hei bij Harskamp, sloot vriendschap voor het leven met Willem Hamel, een bekend schilder. En hij schreef in die jaren de verzen die hij verzamelde in zijn eerste bundel Zwervers weelde. Vier jaar diende hij het vaderland. Zijn antimilitaristische gezindheid stamt uit die jaren. Hij wees vier jaar lang de officiers opleiding en elke bevordering in rang af. De korporaalsrang werd hem verplicht opgelegd. Na zijn diensttijd wordt hij journalist, sluit zich aan bij de pacifis tische beweging en wordt een bekend propagandist van het anti- militarisme. Het was de tijd van het 'Gebroken Geweertje' op de revers, de 'Nooit meer oorlog-comités' en van de vrouwenbeweging. Hij spreekt overal in het land en draagt daarbij zijn strijdliederen voor. De linkse pers schrijft prijzend over hem. Alleen in confessio nele kringen wordt hij een verdachte figuur omdat het pacifisme als ongodsdienstig en onkerkelijk gold. Er vliegen bakstenen door de ruiten waar zijn nieuwe propagandistische poëzie De Aanklacht in de etalage ligt. Hij wordt in de beginjaren van de radio een van de eerste mede werkers. Hij maakt literaire en culturele programma's, eerst voor de HDO (de Hollandse Draadomroep, die later de AVRO werd) en als hij daarna kiest voor het socialisme geeft hij al zijn krachten aan de VARA. Dignate Robbertz merkt er over op: "Tussendoor moet hier opgemerkt worden dat het vele, het zeer vele wat hij voor de om roepen gedaan heeft, vooral voor de VARA, maar ook zeker in het begin voor de AVRO, later volkomen is doodgezwegen, opzettelijk vergeten, of denigrerend kort genoemd. Hoe klein kan een volk zijn dat grote eigenschappen bezit." De laatste moraliserende toevoeging getuigt van haar gekwetstheid om zijn behandeling na de Tweede Wereldoorlog. Die gekwetstheid wordt wel begrijpelijk als men zich realiseert wie hij was en wat hij allemaal gedaan heeft in dienst 14

Ballustrada | 1999 | | pagina 14