Rol in de politiek Men zou hem wat dat betreft een Komrij avant la date kunnen noemen. Natuurlijk zouden beiden zich niet gevleid voelen door deze vergelijking. Komrij niet, omdat hij met deze latere landver rader in geen enkel opzicht in verband gebracht zou willen worden, Beversluis niet, omdat hij Komrij een verfoeilijk decadent dichter zou vinden. Daar Slauerhoff als een dieptepunt van decadentie werd gezien door Beversluis, mag men aannemen dat Komrij zeker geen genade had gevonden. De literatuur werd in die jaren grotendeels gemeten naar criteria van ethisch-christelijke herkomst. Maar dit even ter illustratie van de belangrijke rol die Beversluis speelde in de verspreiding van de letteren. Deze rol is hij blijven spelen en wilde hij ook kennelijk blijven spelen, ook toen hij zowel het pacifisme en het daarmee verbonden socialisme, alsook het communisme en na de oorlog het nationaal- socialisme vaarwel had gezegd. De motieven daartoe zijn niet zo moeilijk te vinden. Het was ongetwijfeld een gecompliceerde ver menging van zijn roeping zijn kunst in dienst te stellen van het proletariaat en zijn van huis uit meegekregen drang om van de 'kansel' te getuigen. Hij rebelleerde fel tegen onrecht en onderdruk king. Daarbij was een zeker naïef idealisme hem niet vreemd. Naast zijn oprechte maatschappelijke idealen waren er natuurlijk zijn zucht naar erkenning als dichter, zijn eerzucht en ij delheid die een rol speelden. Tegenwoordig heet dat ambitie. Rancuneuze ge voelens ten opzichte van de officiële literaire kritiek die hem dik wijls negeerde, waren hem niet vreemd. Hij geloofde in de verheven roeping van de Kunst in de maatschappij, Kunst die zou dienen om de wereld te verbeteren. Dat hij daar een rol in had te spelen was zijn diepgewortelde overtuiging. Daarbij kwam dat hij als schrijver economisch afhankelijk was van zijn literaire productie. Hij was een van de weinige schrijvers die in die jaren van zijn schrijverschap leefde. Herhaaldelijk klaagt hij over slechte of niet betaalde honoraria. Is hij een chicaneur? Neemt hij te gemakkelijk de kleur aan van zijn opdrachtgevers om wille van den brode? Een grote mate van politieke naïveteit kan men hem zeker niet ontzeg gen. Telkens weer raakt hij ongewild verstrikt in de netten van het politieke partijbelang. Hij wil alleen maar dichter zijn en dienen. 16

Ballustrada | 1999 | | pagina 16