Niet zonder opzet citeer ik deze passages uit de memoires van Dignate Robbertz. Ze werpen een ander licht op de persoon van Beversluis. Over zijn activiteiten van die jaren (die Dignate R. slechts summier vermeldt) wordt in vele krantenartikelen uitvoerig verslag gedaan. Het knipselboek is in deze een onweerlegbare bron. Zijn literaire en politieke werkzaamheden zijn daardoor chronolo gisch en objectief te volgen. Venema stelt alles in het werk om aan te tonen dat Beversluis nergens kon aarden en ook nergens gewild was, zelfs niet bij de NSB waarvan hij op 27 januari 1941 lid werd. Vijftien pagina's verder vermeldt Venema pas dat Beversluis al in augustus 1942 zijn lidmaatschap opzei. Natuurlijk is iedere maand lidmaatschap van de NSB er één te veel. Maar de voorstelling van Venema dat Beversluis de NSB verliet omdat de kameraden hem niet genoeg ruimte gaven (voor zijn publicaties, wat alleen maar voor Beversluis kon pleiten) en omdat hij dientengevolge een groot complot tegen hem vermoedde, en daarom uit wrok zijn lidmaat schap opzei, is volkomen uit de lucht gegrepen. Venema kan deze bewering dan ook niet staven. Het is niet meer dan een gratuite conclusie die past bij zijn vooringenomen standpunt. Terug naar de feiten. In 1934 wordt Beversluis geroyeerd door de SDAP omdat hij ge weigerd heeft zijn lidmaatschap van de Anti-oorlogsliga op te geven. De SDAP had het ontwapeningsstandpunt losgelaten. De liga, die meer internationaal georiënteerd was, koos voor de strijd en keerde zich vooral fel tegen het fascisme. Beversluis spreekt in het Concert gebouw in Amsterdam en hekelt in felle bewoordingen het optreden van Mussert in het RAI-gebouw. Hij publiceert in die tijd ook zijn reeds genoemde anti-Mussertstrijdlied en roept de rechtsgeoriën teerde arbeiders op de liga in haar strijd tegen de oorlog en het fas cisme te steunen. Volgens Beversluis heeft de SDAP haar oorspron kelijke socialistische idealen verraden. In het communisme vindt hij deze idealen behouden. Hij wordt geen lid van de Communistische Partij, maar in 1935 publiceert hij een aantal vertaalde antinazi- strijdliederen in De Tribune, het orgaan van de CPN. In 1936 al ver breekt hij zijn banden met de Communistische Partij. Zijn afscheid van het socialisme of de sociaal-democratie en zijn keuze voor een radicalere vorm van socialisme, het marxisme, be lichaamd in de Communistische Partij Nederland, was geen oppor tunistische vaandelvlucht uit materieel eigenbelang. Evenmin als 22

Ballustrada | 1999 | | pagina 22