zijn vertrek uit de CPN al in 1936 dat was. Zeker niet om nu bij het fascisme aansluiting te gaan zoeken, zoals Venema voorstelt. In 1937 nog schrijft hij een radicaal antifascistisch gedicht tegen Franco. Hij verlaat de CPN om puur ideologische redenen, zoals ik al aangaf, omdat het communisme zich uiteindelijk niet verstaat met het christendom. Uit alle interviews uit die tijd komt dat dui delijk naar voren. De confessionele pers sprak al spoedig van de bekering van Bever sluis. Men oordeelde dat hij zich weer bij het christendom had aan gesloten. Alles wat hij wilde, was met rust gelaten te worden om zich helemaal aan de literatuur te kunnen wijden. Nergens heeft hij zich dan ook bij aangesloten in die jaren vóór 1941. In een brief van 16 december 1939 aan zijn vriend, de dichter Eduard Hoornik, schrijft hij: "Eigenlijk behoor ik tot geen groep en dat is mijn fatum tevens."4 Dignate Robbertz schrijft in haar memoires hoe je in het Nederland van die jaren niet kon bestaan zonder ergens bij te horen. "Nu ik dit schrijf zovele jaren later, komt veel duidelijker dan toen wij 'erin zaten' nu naar voren hoeveel partijtjes, kerken en sekten, kliekjes en groepen er in dit kleine land toen reeds bestonden. En iedereen moest ergens bij zijn ingedeeld. Waagde men zich meerdere malen met iemand in het openbaar, die een bepaalde richting was toe gedaan, dan werd men geacht ook van die richting te zijn. Publi ceerde men volkomen neutraal, alleen omwille der literatuur of de schoonheid, in een zeker blad, dan behoorde men bij de overtuiging die in dat blad werd uitgedragen." 1936 - 1941 Literair waren het zeer vruchtbare jaren. Beversluis werd redacteur van De Nieuwe Gids, niet omdat hij banden zou hebben met de Italiaans-fascistisch gezinde hoofdredacteur Alfred Haighton, maar omdat hij door een uitgave van een bloemlezing van Kloos' gedich ten in contact was gekomen met Kloos. Hij werd literair adviseur van de uitgeverij Bosch en Keuning. Bij gelegenheid van de ge boorte van prinses Beatrix schreef hij in opdracht de hymne De Cracht van 't Landt, Hubert Cuypers componeerde er muziek bij. De première was in de Amsterdamse Schouwburg met het Concert- 23

Ballustrada | 1999 | | pagina 23