Is er reden om aan de oprechtheid van Beversluis te twijfelen? In eerste instantie zeker niet. Beversluis geloofde in die jaren in een sterke Nederlandse staat onder leiding van een krachtig Oranjebe wind. In dat geloof stond hij allesbehalve alleen. Zelfs Wilhelmina en velen uit haar Londense jaren hadden in en na de oorlog nog orangistische dromen. En de legitimatie van dat gezag te zoeken in de wil van de hemelse Vader, die boven alles beschikt, was een alom geëerbiedigde slogan. Het nummer van De Weg waarin Beversluis zijn pagina-lang artikel schreef, verscheen op 11 mei 1940, een dag na de Duitse invasie. Wat poneert Venema? Vanaf dit moment zien we Beversluis niet meer terug binnen de ge lederen van Nationaal Front. Hij moet direct [op 11 mei al?] hebben aangevoeld dat de tijd van het Italiaans fascisme nu voorbij was en dat de nieuwe tijd enkel zou vragen om het Duitse nationaal-socia- lisme. Nu wacht hij een half jaar om geloofwaardig te blijven en sluit zich dan aan bij de NSB Zo simpel liggen de zaken voor Venema. En als onbevangen lezer ben je geneigd om dit soort simplificaties die je op een apodictische toon worden voorgeschoteld, te geloven. De werkelijkheid is anders. In februari 1939 verhuist Beversluis met zijn vrouw, die een Walcherse is, uit het Gooi naar Middelburg en vestigt zich, als zijn huis in Gapinge bij Veere gereed is, in een oud, gerestaureerd huis met een opvallende architectuur, de Veste ge naamd. Hij is al snel een gezien medeburger in Veere, sympathiseert niet met de Duitsers, is geen lid van een politieke partij. Hij komt op voor werklozen in Veere aan wie tekort wordt gedaan en wint het pleidooi voor hun uitkering. Hij heeft de onvoorzichtigheid daar een artikel over te schrijven in De Tribune. Gevolg: kwaad bloed onder enkele Veerse notabelen. Een van hen neemt wraak. Een van de eerste dagen na de invasie laat deze door de commandant van het garnizoen Middelburg met wie hij bevriend is, een huiszoeking uitvoeren ten huize van Beversluis om te zien of hij geen Duitse parachutisten heeft verborgen. In een plattelandsgemeente hoeft niet veel te gebeuren om het middelpunt van verdachtmakingen te worden. En die hebben hiermee een aanvang genomen. 25

Ballustrada | 1999 | | pagina 25