De Zeeuwsche Stroom kon hem niets ten laste worden gelegd. Intussen was hij meer dan twee jaar gedetineerd geweest. Over zijn ervaringen van die jaren zijn brieven en documenten genoeg die onthullend zijn voor de onmenselijkheid van het toenmalige Nederlandse rechtssysteem. Maar ze vallen buiten het kader van dit artikel. Om de schijn van partijdigheid te vermijden - de 'verdediger' zou immers toch enige sympathie voor zijn 'beklaagde' kunnen gaan opbrengen - heb ik in het bijzonder onderzoek gedaan naar zijn medewerking aan het tweewekelijks verschijnend blad van de afde ling NSB Zeeland, De Zeeuwsche Stroom. Het viel mij op dat Venema deze medewerking slechts terloops ver meldt, waardoor ik het vermoeden kreeg dat hij de desbetreffende bijdragen nauwelijks gelezen had. Hij had zich een hoop moeite kunnen besparen. Ik moet toegeven: het is geen opwekkende lectuur. Ik kan na lezing van deze artikelen die Beversluis als hoofd opsteller (in die jaren een modieus nationaal-socialistisch purisme voor hoofdredacteur) van mei 1941 tot april 1942 bijdroeg, alleen maar vaststellen dat hij zeker in die maanden een fanatiek en ver blind aanhanger is geweest van het nationaal-socialisme in zijn meest principiële en abjecte vorm. Zijn bijdragen die hij in de func tie van hoofdredacteur schreef, vormen een overtuigend beeld. Beversluis geloofde heilig in de definitieve overwinning van Duits land, in de zegeningen van het komende Duizendjarig Rijk, en de schuld van Amerikaanse en joodse imperialisten aan alle ellende in de wereld. Kortom, alle lasterlijke clichés van de nazi-propaganda, die al vóór de oorlog ook in Nederland gehoord werden, zijn terug te vinden in deze artikelen. Plotseling, in 1942, houdt de medewer king van Beversluis op. Hij treedt af als hoofdredacteur en werkt niet meer mee aan De Zeeuwsche Stroom. Venema doet zijn best om alle problemen en chicanes die zich op het persoonlijke vlak tussen partijbonzen, de mensen van de pers, de radio-regeringsambtenaren en de literator Beversluis hebben voorgedaan, zo breed mogelijk uit te meten. Dat allemaal om aan te tonen dat hij een principeloos, opportunistisch en gefrustreerd mens was. Liefst een geboren fascist, als zoiets mogelijk was geweest. 27

Ballustrada | 1999 | | pagina 27