Spijt De hamer Gods coöperatief karakter van Beversluis, maar veeleer in zijn principieel radicalisme ten aanzien van zijn idealen. Hij bleef zijn ideaal trouw tot er geen weg terug meer mogelijk was. Met het nazisme werd ook hij verslagen. Pas nadat hij als waarnemend burgemeester van Veere zijn idealen had trachten te redden in de praxis, gaf hij nood gedwongen op. Tot zijn ontlasting moet gezegd worden dat hij nooit burgemeester is geweest, zoals Venema, slecht geïnformeerd of wellicht niet zonder boos opzet, vermeldt. Hij was enkel plaats vervangend. Natuurlijk zijn de twee jaren die hij in detentie doorbracht, jaren van bezinning en loutering geweest. Ik citeer een brief die hij schreef op 1 januari 1948, enkele maanden na zijn vrijlating, aan de vrouw van Willem Kloos, Jeanne Reyneke van Stuwe. Hij schrijft: "Het is altijd fout geweest voor welke dichter ook, te hartstochtelijk met het publiek en gemeen gebeuren van zijn tijd mee te leven. Ik ben heel onverstandig geweest en moet dat met mijn gezondheid betalen." (De slechte behandeling in de kampjaren, vooral zijn ge vangenschap in het fort van Ellewoutsdijk, hadden zijn gezondheid blijvend aangetast.) Hij beklaagt zich erover dat hij tien jaar lang niet mag publiceren, "hoewel ik nooit veroordeeld ben". De tien jaar zijn kort daarop gewijzigd in drie jaar, zodat hij door aftrek van voorarrest vrijwel direct weer aan de slag kan. Hij keert het meest moorddadige systeem van de twintigste eeuw de rug toe met een gevoel van spijt dat hij zich vergist heeft en dat die keuze hem zijn gezondheid heeft gekost. Heeft hij zich nooit gerealiseerd dat zijn keuze hem mede verantwoordelijk heeft gemaakt voor de dood van miljoenen medemensen? Spijtbetuiging is nog geen schuldbekente nis. ln verband daarmee wijs ik op een opvallende publicatie, een treur spel in verzen, dat in 1952 verschijnt onder de titel De Hamer Gods, over Girolamo Savonarola. Ik vond nergens vermeld of het stuk ooit opgevoerd is. Het is ook meer een leesdrama; het getuigt zowel van 29

Ballustrada | 1999 | | pagina 29