Noten licht van wat de Duitse bezetting veroorzaakt heeft, maar de parti pris van Venema maakt zijn werk tot een voorbeeld van slechte geschiedschrijving. - Hoewel Beversluis door zijn opeenvolgende wisseling van politieke kleur de schijn op zich laadde een politieke windvaan en oppor tunist te zijn, meen ik voldoende grond te hebben hem het slachtoffer te vinden van zijn (noem het naïef) consequent en radicaal idealisme. - Door dit fundamenteel (bijna schrijf ik fundamentalistisch) idea lisme doorzag Beversluis de consequenties niet van zijn spontaan en open gedrag en was dit oorzaak van veel persoonlijke moei lijkheden en teleurstellingen. - Het oordeel van Venema over de dichter Beversluis als een erger niswekkende rijmelaar berust enkel op zijn propagandistische werk. Beversluis heeft ontstellend veel geschreven; het betere lijkt bedolven onder het minder goede, het 'slechte' gerijmel in dienst van het volk overschaduwt het betere. Zijn talige overtolligheid doet het goede afbreuk. Ik hoop dat exemplarisch duidelijk te hebben gemaakt door zijn Koperen Ko met wie ik hem als totalitair artiest tenslotte heb vergeleken. 1Adriaan Venema, Schrijvers, uitgevers en hun collaboratie. Over Martin Beversluis: dl. 2, De Harde Kern, onder de titel: De Opportunisten. Amsterdam, Arbeiderspers 1989. 2. Dignate Robbertz, pseudoniem van Johanna Beversluis-Verstraate, schreef een aantal romans die zich afspelen in Zeeland, o.a. jikkemien. Aan haar memoires over Martien Beversluis en aan de vele artikelen in kranten en tijdschriften over zijn werk en zijn sociaal-maatschappelijke en politieke activiteiten ontleen ik een aantal gegevens voor dit onderzoek. 3. De Gemeenschap, 1935. 4. Nationaal Front, 1940. 5. Veel correspondentie van Martien Beversluis bevindt zich in het Letterkundig Museum in Den Haag. Ze bevestigt mijn visie op hem in dit onderzoek. Dat hij tot 1940 geen fascistische sympathieën had, blijkt uit zijn vriendschap met onder andere de dichter Eduard Hoomik, die hem zeker niet als vriend zou geaccepteerd hebben als hij in woord of geschrift blijk had gegeven van fascistische neigingen. 37

Ballustrada | 1999 | | pagina 37