Ik schreef het met wankele woorden in mijn boekje: Na The French Connection (1971), de doorbraak van Gene Hackman als de brutale New Yorkse politieman Popeye en de film die de trend zette in achtervolgingen, zijn alle andere films slappe aftreksels geworden. Het rook er een beetje naar dieselolie en heet rubber, daar onder dat lange viaduct, maar dat kon makkelijk verbeelding zijn. We zagen al die dingen, al die plaatsen. Gidsen vertelden over de lesbische gemeenschap in Greenwich Village en de prijs van bana nen in Chinatown. En we hebben vervolgens onze sportschoenen aangetrokken en gedaan wat je in Manhattan moet doen: We zijn gaan wandelen. Dagen en dagen. En zo is het zondag geworden. De rust van ons wonderlijke hotel is betrekkelijk. Het dunne ven sterglas lijkt het gegil van de ambulances en de brandweerwagens eerder te versterken dan te dempen. En op de gang slaan onop houdelijk deuren. Voor 99 dollar per nacht genieten we de heerlijk heden van een groen geverfde kamer op de veertiende verdieping van een sjofele wolkenkrabber in West 43th Street. Midden in Manhattan, dat wel. Vijftig meter lopen en je staat mooi op Times Square, volgens alle New Yorkers het theaterhart van de wereld. Mensen schuiven er 's avonds piekfijn gekleed in lange rijen om musicals als Ragtime te zien. Limousines op de straat. Mannen in smoking, dames met blosjes. We raken ze bijna aan. Nee, we slapen droog en hoog in ons Hotel Carter, maar dat is het wel. De receptionist in de vuile lobby zit geld te tellen achter dikke tralies en kogelvrij glas, aan de balie hangt een dronken Oost-Euro peaan. Schuin tegenover de ingang is een restaurantje waar we ont bijten met bagels en creamcheese terwijl iemand op de radio mop pen over orgasmen vertelt. Op doordeweekse dagen zien we hon derden pendelaars uit de metro komen. Kartonnen bekers koffie in de hand, snelwandelen naar het werk in de binnenstad. New York is een stad met een geweldige haast. Na een stuk of tien van deze mensengolven wordt de straat weer wat stiller. New York is aan het werk. Ik lees ergens dat er zeven komma drie miljoen mensen wonen en werken in New York City. De stad is qua oppervlakte niet groter dan het eiland Walcheren. Thuis is lekker ver. "Als ze het een beetje druk beginnen te vinden, zetten de New 41

Ballustrada | 1999 | | pagina 41