de geüniformeerde portier. Die staat er sinds op deze zelfde plek in 1980 John Lennon werd doodgeschoten door de geestelijk gestoor de Mark Chapman. Yoko Ono, de vrouw van Lennon, woont nog in het huis, ze heeft de bovenste verdieping. Ik staar naar de ramen daar en zie wel iets bewegen, maar wat, is niet duidelijk. In het park dichtbij begint het concert voor de aids-manifestatie en 'Eight days a week' van The Beatles klinkt luid over de bomen. Gek. Als ze haar raam opent hoort ze haar dode man. Gisteren stond Yoko Ono in The New York Times met een foto. Een zuster van Lennon was overgekomen en samen legden ze bloemen bij het Lennon Memorial, hier om de hoek in het park. We gaan kijken, maar de bloemen zijn natuurlijk al weg. Op de ron de gedenkplaat staat in sierlijke letters 'Imagine', naar een bekende hit van de popster. De plaat ligt in een mooi begroeid hoekje van het park dat 'Strawberry Fields' is genoemd, naar een andere hit van de muzikant. Ik neem een foto van het bordje. We zeggen een vaar wel aan alle helden. New York is een stad van contrasten. Tegenover ons sjofele hotel bevindt zich het imposante gebouw van The New York Times, een van de meest gedegen kranten ter wereld. We kijken uit op een robuuste gevel met zuilen van natuursteen en beneden een chagrij nige bewaker van het Archie-Bunkertype, die de pasjes controleert van iedereen die binnen wil. Het is ook weer zo'n wereldberoemd instituut dat tot de verbeelding spreekt. De krant is opgericht in 1851 en kende zware tijden door concurrentie van de 'yellow press'. De oplage liep terug tot 9000, even voor de eeuwwisseling. In de strijd tegen de sensatiepers ontstond de leuze 'All the News That's Fit to Print', die kenmerkend is voor de uitvoerige bericht geving van de Times. In 1901 overschreed de oplage reeds de 100.000 exemplaren. De zondagseditie is legendarisch dik, en kan tientallen bijlagen bevatten. Het heeft de krant de reputatie gegeven ook de zwaarste van de wereld te zijn. En hoe gruwelijk of vreemd een gebeurtenis ook mag zijn, je vindt het terug in de Times. Alles is gecontroleerd van a tot z, dat wel. Ik las vanochtend in de metropolitan section van die krant over een ongelooflijk dikke New Yorkse moordenaar die in Texas was ge arresteerd waar hem de elektrische stoel wachtte. Hij maakte zich 47

Ballustrada | 1999 | | pagina 47