Om warm te worden wil ik hardlopen Franks richting uit, maar met mijn verkleumde poten wordt het versneld gestrompel. Ik struikel en val bijna met hengel en al de rivier in. "Niet meteen weer het water in!" hoor ik Frank roepen, "Ik wilde juist stoppen." Hij staat breed grijnzend te kijken hoe ik me een weg baan. "Die moesten we eerst maar eens opeten." Hij houdt het net met de gevangen vis erin omhoog: "Doe de jouwe er maar bij." "Heb ik teruggegooid," lieg ik. Hij kijkt me ontzet aan en schiet dan in de lach: "Niks gevangen zeker? Kom, we gaan. Aan deze hebben we genoeg." 's Avonds eet de hele pub Franks zalm. De waard komt melden dat er geen vis meer over is. "Dat is goed," zegt Frank, "morgen vangen we nieuwe." Tussen twee happen door vraagt hij mij: "Heb je dat visitekaartje nog? Met 'agent in ideas and concepts' erop?" Later gaat hij verder: "Dat is die onzin waar ik het over had. Dat ik historicus en archeoloog ben is trouwens niet waar, dat wist je wel, maar het staat enorm geleerd en dat is soms handig." Ik wacht net als vroeger tot hij uit zichzelf verder vertelt. "Een makelaar in ideeën doet ongeveer hetzelfde als een makelaar in onroerend goed. Vraag en aanbod bij elkaar brengen. Soms heeft iemand een idee en kent niemand die het kan uitvoeren. Soms zit iemand om een idee te springen, maar kan zelf niets verzinnen. Ik bemiddel tussen zulke mensen. Zo simpel is het. Net een huizen makelaar." Hij kijkt me aan en maakt een handgebaar dat in Frank rijk bij 'voila' hoort. "Verschil is wel dat een idee nooit veel substantie heeft, niet uit materie bestaat. Soms zit het alleen in iemands hoofd en staat er niets van op papier. Dat maakt het moeilijk om een prijs te bepalen. En mijn courtage natuurlijk ook. Net als wanneer het om huizen gaat, kijk ik maar naar het economisch belang dat de koper bij het idee heeft. Je ziet: het is niet eens windhandel, want ik verplaats zelfs geen lucht. Net zulke onzin dus als muziek maken, waar niets van over is zodra je stopt, als organisatieadviezen geven die niet worden opgevolgd of als mensen in leven houden, die kort daarna toch dood gaan." De waard komt met koffie en twee glazen Franse cognac. "Voor de 56

Ballustrada | 1999 | | pagina 56