De opleving is van korte duur. Hij zwijgt en zegt dan: "Noortje niet, die vond het wel goed zo." Ik mompel dat ze gisteravond toch gecharmeerd van hem was. "Daar ben ik 'storico e archeologo' voor," zegt hij en dan: "Je hebt beet." Hij zet me aan het werk. Ik haal een baars op en vergeet te vragen wat hij heeft bedoeld. We vissen nu met meer aandacht. Ik vang er vier, Frank twee. We zijn moeizaam en voorzichtig, om niet om te slaan, van plaats gewisseld. Frank zit op de roeiersplaats, voorover geleund met zijn onderarmen op zijn knieën, te kijken hoe ik de vissen uit het leef- net in een emmer doe. "Ik kan gemakkelijk een relatie aanknopen," zegt hij voor zich uit. "Vasthouden is punt twee." "Maar misschien kun je niet in allebei goed zijn," laat hij er met een lachje op volgen. "Om al die relaties in stand te houden die ik ooit heb aangeknoopt, heeft geen mens fut genoeg." Hij haakt de riemen aan de dollen en begint te roeien. "Jij stuurt, ik doe het domme werk." Even later zie ik zweetdruppels op zijn voorhoofd. Zijn lippen maken geluidloze bewegingen. Hij zit voor de regelmaat van de halen te tellen, net als ik vanochtend. "Ik woon al een paar jaar in Bologna. Italië is een goed land voor een makelaar in ideeën. Veel kleine en middelgrote familiebedrijven zonder eigen onderzoekafdeling. Ideeën zat ook, in het land van Leonardo, Galileï en Fermi. En, wat belangrijk is, ik verkoop niet mijn eigen ideeën, maar die van Italianen aan andere Italianen." We zitten buiten aan een ruwhouten picknicktafel, elk met een pint 'lager' voor ons. "Ik moet er aan denken," Frank fronst en tikt met zijn wijsvinger op de tafel om het zich in te prenten, "dat ik tegen mevrouw O'Connell niet zeg, dat die vliegende vissen een Brits idee zijn. Dat ligt vast gevoelig en dan krijg ik problemen met de courtage. Portu gees is beter." Dan gaat hij verder: "Italië is prachtig. Overal word je eraan herin nerd dat onze cultuur daar is ontstaan. Niet alleen de cultuur van de kunst, maar ook die van wetenschap en techniek. Van jou heb ik geleerd dat die laatste twee eigenlijk de hoofdelementen zijn van de cultuur met hoofdletter C. Alles vind je in Italië. Toen ik pas in 61

Ballustrada | 1999 | | pagina 61