dijs - de klassenloze maatschappij - leek toen zo dichtbij. Logisch dat de Russische communisten boos op het westen zijn. Hun ideaal is immers aan scherven gegooid met verkeerd bestede miljarden hulp uit het westen. En nu gaan er weer vele miljarden naar de Balkan, ongetwijfeld met dubieuze bedoelingen. Misschien dat Jan Kuipers er wat dieper op in kan gaan. Zo'n uiteenzetting over wes terse zelf-haat kan ook onder de titel 'Methoden tegen de helder heid'. Kukeleku Jan Bruijns heeft gelijk, hoewel zijn feiten en hun causaal en chro nologisch verband - dat essentieel is - niet kloppen. Het voorwoord van Ballustrada dat aan de Kosovo-oorlog refereerde was onjuist, want onvolledig. Na het schrijven ervan namen de NAVO-aanvallen op Servische burgerdoelen alleen nog maar toe. De desastreuze gevolgen - behalve natuurlijk voor de Amerikaanse oorlogs- en logistieke industrie - op humanitair, economisch en ecologisch vlak zijn inmiddels bekend en strekken zich uit tot ver buiten de Joego slavische grenzen. De huidige terreur tegen Servische Kosovaren en hun exodus kon door iedereen worden voorzien. Mient Jan Faber - u weet wel: de voormalige 'vredesapostel' van het IKV, die niet moe werd om vanaf de bijbelbelt te ageren voor méér en zwaardere bom bardementen op Servische steden - heeft al opgeroepen om Kosovo geheel van Serviërs te zuiveren. Sommige zuiveringen zijn kennelijk zuiverder dan andere. Bruijns' suggestie dat enige satire wegens de geheel tegen het inter nationaal recht indruisende NAVO-aanvalsoorlog gelijkstaat aan het verdedigen van moord en terreur van Servische zijde, wijzen wij uiteraard als onbenullig en malicieus van de hand. Zelfs Jamie Shea, de zegsman die zijn eigen taal niet beheerst, had dit beter gekund. Wij laten ons niet vanaf de veilige kansel van het conformisme op één hoop vegen met schorem en geteisem, op welke geboortegrond of heilsleer zich dit ook beroept. Het uitoefenen van kritiek en het formuleren van een eigen mening, in plaats van het nakraaien van overheidsretoriek, heeft voorts niets te maken met westerse zelfhaat. Het is integendeel de beoefening van een traditionele en onschatbare westerse waarde. 7

Ballustrada | 1999 | | pagina 7