De Kosovo-crisis en de zelfhaat jan Bruijns De NAVO-bombardementen maken burgerslachtoffers, onder andere onder kraamvrouwen. Het westen bombardeert ook Servische tele visiezenders, omdat ze geen andere meningen accepteert. Allemaal hanengedrag! Aldus de redactie van het literaire - nu ook politieke - periodiek Ballustrada. Een boze redactie, alsof de NAVO opzettelijk burgerslachtoffers maakt en de Servische staatstelevisie een bolwerk is van vrije meningsuiting. Geen woord over de vele wandaden van de Serviërs en hun talloze slachtoffers. Ongetwijfeld voelen de lezers van Ballustrada zich nu met de neus op 'de feiten' gedrukt. Nee, zo hadden we het nog niet bekeken! Wat waren wij fout! Ik gruwde van de ontvolking van Kosovo, het plegen van massamoorden en het inrichten van concentratiekam pen door de Serviërs. Van het burgers plaatsen bij wapendepots, van het doelgericht op de vlucht willen jagen van haast de hele bevol king van een provincie. Van een Servische regering die militairen en para-militairen inzet tegen burgers en deze gruweldaden laat plegen, een taktiek die we eerder onder andere in Bosnië zagen en ze ge wetenloos blijft herhalen. Ik had reserves tegenover de NAVO-bom bardementen, die weliswaar op militaire en strategische doelen ge richt waren met de bedoeling aan dit alles een einde te maken, maar waarbij er ook burgerslachtoffers vielen. Dacht dat men dat zoveel mogelijk probeerde te vermijden. En dat de Servische regering aan de NAVO-bombardementen eenvoudig een einde kon maken, door te stoppen met het systematisch vernielen van Kosovo en het over de kling jagen van vele duizenden Albanezen. En tenslotte dat het UCK haar aanhang vooral dankte aan het meedogenloze optreden van de Serviërs. Maar ik was naïef, een dom slachtoffer van NAVO- propaganda. Om mij voor dit soort misvattingen te behoeden, ben ik geabon neerd op het literaire periodiek Ballustrada. En na de uiteenzetting van de redactie van dit blad, snappen de lezers de Kosovo-crisis in eens veel beter. Voor vrije meningsuiting en respect voor burger levens moet je niet in het westen zijn. De regeringen van Servië en de bevriende naties Rusland, Irak, China en Noord-Korea kunnen ons in dit opzicht veel leren. En groen-links en de groenen, die passeren we links. We denken immers met weemoed terug aan de Koude Oorlog. Toen kon je het westen verfoeien, jezelf anarchist, leninist of maoïst noemen en tegelijk de vrede prediken. Het para- 6

Ballustrada | 1999 | | pagina 6