4. we plots niet meer volgens de door God ingestelde ordening leefden, maar aan de hand van strikt rationele Leerstellingen, verkondigd door grote geesten die toevallig allemaal van achter het voorgeberg te afkomstig waren. Ik begreep er niet veel van: waar werd geschre ven over de Pilaren van Handwerk en Landbouw, probeerde ik me de gedaante van zo'n Latijnse of Gallische filosoof voor te stellen: groot of klein, dik of mager, viriel of schriel. Bij uiteenzettingen over de verpestende werking van de vrije handel dwaalden m'n gedachten af naar grootte en vorm van Fouriers lid, bij een vurige zin over het 'heilig doel van de harmonieuze mensheid' overpeinsde ik de ritmiek - krachtig chargerend of juist tergend bedachtzaam - van de bijwo ning door Saint-Simon. Ja, dat kon best verdorven zijn en rieken naar de poorten van de Hel (die echter volgens Koenraads boekje niet meer bestond), maar tot dusver had ik nooit klachten gehad. De hele wereld, te beginnen met ons hertogdom, zou worden inge deeld in Phalanges van Twaalfhonderd - ongeveer de bevolking van ons stadje, dacht ik. Deze Phalanges moesten in hun eigen behoef ten voorzien, en werden weer onderverdeeld in kleine groepen van volledig harmoniërende individuen. Dat zou niet meevallen, ver moedde ik; zelf had ik nog nooit twee individuen ontmoet die vol ledig of zelfs maar bijna volledig harmonieerden. Maar ja, onze stad was natuurlijk maar klein en verder dan het voorgebergte was ik nog nooit geweest, en het kón zijn dat de verpestende invloed van de vrije handel onze geesten eeuwenlang had bedorven; al zag ik weer niet in hoe je ooit anders zou willen handelen dan vrij. Moest ik soms met een kip van de markt thuiskomen op een dag dat ik vis beliefde? Dat zou zeker niet de harmonie tussen de kippen- en de vis kraam bevorderen, en ook niet mijn levensvreugde. Maar ik bekeek het waarschijnlijk te pietluttig: uiteindelijk, zo las ik, zou een wereld omspannende Maatschappij van Saamhorigen tot stand gebracht zijn, bestuurd door één persoon: de Omniarch die zou zetelen in Constantinopel, de hoofdstad van het oude keizerrijk, het centrum van de wereld dat we in deze streken allang waren vergeten, maar dat nog wel degelijk bleek te bestaan. En wat zou men zich in Con stantinopel druk maken om een maaltje vis uit onze Vliet? Kaspar Schmidt was vrij! Na enkele dagen detentie verscheen hij uit de diepten weer op het bordes van het raadhuis. Zijn sleetse jas was netjes afgeborsteld, en hij drukte ernstig de hand van Prefect Insel, 12

Ballustrada | 1999 | | pagina 12