6. moeders op hen gericht wisten, en natuurlijk ook niet de vrouwen, die mij nog hartstochtelijker haatten dan Koenraad Insel en zijn sol daten. Eindelijk stond de geblinddoekte priester terzijde van de Zuidpoort tegen de stadsmuur; hij lispelde zijn gebeden, maakte snorkende geluiden en trilde als een riet. Insel las met bronzen stem het vonnis voor; een van zijn mannen roffelde vervolgens fel op een kleine slag trommel; het commando klonk, het salvo knetterde - en daar zakte de priester al als een losgelaten marionet opzij. In een vreemde hurk- houding, als van een ongeboren kind, bleef hij liggen aan de voet van de stadsmuur. Op de muur zelf tekende zich boven hem een bloedige veeg af. Doodse stilte onder de menigte. Dan de knal van het door Insel toegediende genadeschot, vervolgens licht gerinkel. Ach, kapitein Zeker Wel was bezwijmd en ruggelings neergegaan, zijn sabel kletterend tegen de kasseien. Maar dit maakte kennelijk de maat vol. "Schoften!" werd zacht geroepen, ergens achterin de brede mensen haag. "Leve de hertog!" voegde iemand daar voorzichtig aan toe. Er ging een soort golving door de verzamelde burgers; ze maakten aanstalten om - maar de blik van Prefect Insel gleed vastberaden en gloeiend langs hun rijen; het oproerige gemor verstomde op slag. Even viel Koenraads blik ook op mij, maar geen zweem van genegenheid of zelfs maar herkenning bespeurde ik. De Prefect was uiteindelijk niet anders dan alle anderen. Natuurlijk niet. Ik keek even onbewogen terug; ietwat schielijk, verbeeldde ik me, wendde Insel zijn ogen weer af. Vreemd genoeg werd van het spook van Albacaco niets meer ver nomen na de executie van de priester, maar dat kon ook komen door de nu snel invallende winter, of misschien omdat de staatsordening zo rap veranderde dat er zelfs voor een spook geen touw meer aan viel vast te knopen. Er was namelijk opnieuw een Omwenteling in de hoofdstad geweest, hoorden we: mannen hadden weer haastig door de brede straten gemarcheerd, en er waren weer lichamen door bovenramen geduwd. Kruitdamp, gekletter van sabels, bajonetten in torsen geplant! Want de leiders van de eerste Omwenteling bleken geheime handlangers van de Oude Tijd te zijn geweest, verklaarde de Weekbode achteraf. Van een Omniarch werd niet meer gerept; 18

Ballustrada | 1999 | | pagina 18