vogels zijn druk aan het fourageren. Nou zijn ze op deze bessen niet zo gek hoor. Weet iemand wat dit voor struik is?" "Gelderse roos," mompelde iemand vooraan. "Inderdaad, en hoe vinden jullie de lucht er van?" De boswachter kneep een bes fijn en liet verschillende wandelaars ruiken. "Niets bijzonders," zei een vrouw van een jaar of vijftig in camou flagekleding. "Ruikt wel goed," klonk er achter in de groep. "Willen jullie me dwarszitten? Mensen, dit stinkt toch. In ieder geval behoren deze bessen een walgelijke lucht te verspreiden die tegen de vogels zegt: eet me niet. Ik moet trouwens nog iets tegen de kinderen zeggen: geen bessen eten. Sommige soorten lijken ontzettend op elkaar en voor je het weet heb je giftige te pakken. Bij deze valt het trouwens nogal mee. Het is de bedoeling dat deze bessen overwinteren en pas in het voorjaar hun zaden verspreiden." De groep zette zich weer in beweging. De helft van de deelnemers droeg een verrekijker en een enkeling probeerde al de hemel af te speuren. "Moet je niet door je verrekijker kijken?" vroeg Frank aan zijn zoon. "Er is nog niks te zien," antwoordde hij op de kinderlijk serieuze toon waar Frank zo van hield. Meer dan wat ook kon de schorre, warme stem van zijn zoon hem ontroeren. Ze waren samen op stap en nu ze op elkaar waren aangewezen was er geen sprake van de irri tatie die hij thuis zo vaak voelde. Frank haalde een notitieboekje tevoorschijn en schreef met potlood: Gelderse roos, niet eetbaar herfst. "Schrijf je alles op, pap?" "Nou, niet alles, de belangrijkste dingen." "Dat bedoel ik natuurlijk ook, je hoeft niet op te schrijven dat daar koeien staan." Frank sloeg zijn zoon vriendschappelijk op zijn schouder. 'Ideale va der', dacht hij. Ze liepen over een zompige, grazige strook langs een bosrand en bleven staan, toen er weer een nieuwe bessensoort opdook. Voor het eerst sinds lange tijd scheen de zon en Frank vergat alle slagregens en herfststormen van de voorbije dagen. Er liepen nog meer kinderen in de groep mee, drie meisjes die bij één gezin hoorden. De moeder was de enige aantrekkelijke vrouw in het gezelschap. Ze droeg een moderne blauwe bril en had een soort 34

Ballustrada | 1999 | | pagina 34