Het tweede gedeelte einde eindigt het eerste gedeelte. De strijd blijft onbeslist, de soldaat wil een ander leven beginnen, maar de duivel heeft nog een ijzer in het vuur. De viool is waardeloos geworden. Schematisch samengevat zien we dus de volgende structuur in het eerste gedeelte. 1. voorlezer: stemmingsinleiding, expositie, motorisch moment speelscène: soldaat - duivel (oud mannetje), crisis, voorlopige nederlaag van de soldaat 2. voorlezer: overgang en inleiding tot de volgende speelscène: soldaat - duivel (veekoopman), crisis, voorlopige nederlaag van de soldaat 3. voorlezer: overgang en inleiding tot de derde speelscène: soldaat - duivel (odeurkoopvrouw), crisis, strijd blijft onbeslist Aan het eind van het eerste gedeelte is de spanning op zijn hoogte punt. De auteur heeft duidelijk toegewerkt naar deze climax. Het publiek kan vol spanning uitzien naar het vervolg. Hoewel de personages dezelfde zijn, zijn de inhoud, de sfeer en de structuur van dit deel sterk verschillend van het eerste. Ook de mu ziek werkt daaraan mee, er is veel lichte kamermuziek, 'petit concert' en koraalmuziek. Het tweede gedeelte ademt helemaal de sfeer van het sprookje. De soldaat begint als een herboren mens - hij heeft alle bezit en zijn verleden (huis en land) afgezworen - een nieuw leven in een vreemd land. Een soort sprookjesland met een koning en een prinses die on geneeslijk ziek is en natuurlijk door de nieuwe mens wordt genezen en wel door de muziek van de viool die weer in het bezit komt van de soldaat. Hij trouwt met de prinses en ze leven nog lang en geluk kig, zoals echte sprookjes moeten eindigen. Maar het is of de dichter wil zeggen: dit verhaal is geen echt sprookje maar een levensverhaal van de mens en over de mens in het algemeen. Dat eindigt nooit ge lukkig, dat eindigt onbeslist. Tot het einde wisselt het geluk, omdat het hart van de mens nooit vervuld is en altijd onbevredigd. Boven dien kan hij altijd weer een prooi worden van het kwaad. De duivel roert dan ook terdege zijn staart in het tweede gedeelte. Dramatisch 24

Ballustrada | 2000 | | pagina 24