militaire gezelschap heb ik me willen inzetten. Ik heb het hun laten horen, en ik heb het hun laten smaken! Bovendien had ik op alle anderen de kleine voorsprong dat ik, evenals soldaat Joseph, mijn moeder in Sluis had wonen! Ondanks mijn handicap niet zo gemak kelijk 'fictief inzetbaar' te zijn, wist ik met afgemeten trots toch mijn functionele attributen ter velde te demonstreren in een welluidende mondharp (grenadier) en een (vooruit)rijdende proviandfiets (kok). "De Soldaat staat! De Soldaat gaat!" riepen bij de start in Sas van Gent vier gedresseerden als uit één keel. In allerijl zette ik in hoog tempo een soldatenmars op de mondharp in, welke zeer bevorderend uitwerkte op de militaire parade door het dorp. Een Schots-geruite bonnet als uitdossing op mijn hoofd maakte de paramilitaire ouver ture volledig. De ochtendwandeling was prachtig. Aan de rand van Sas van Gent gaven we gevieren een gecorrodeerd vestingskanon uit vorige eeu wen dat op een wal stond opgesteld een militair eresaluut. Eenmaal buiten het dorp gingen we de grens over en liepen we via een dijk- dorp in lintbebouwing naar Sasdijk, het noordelijke buurtschap van Assenede. Hopman Hopmans kocht daar een stokbrood in een bak kerswinkel. Hij haalde zijn Belgisch kleingeld tevoorschijn en vroeg onderwijl aan de winkelvrouw: "Madame, neemt u dit slijk der aarde aan?" waarop zij antwoordde: "Ja, als u het kan passen, dan graag." Naast hem hoorde hij een ander een bestelling doorgeven van in heemse 'papkoeken'. Zoals het zich ons liet aanzien betekende de vrijdagochtend voor de bewoners van Sasdijk het aangewezen tijdstip om het trottoir te vegen. Bezems krasten en schuurden aan deze en gene zijde van de geasfalteerde rijweg. Onze hopman vroeg uit nieuwsgierigheid aan een veegster hoe het met de lokale orde van het stoepvegen gesteld was. Haar antwoord: "Zeker, iedere vrijdagmorgen kuisen wij hier in het dorp de stoep De hopman: "En doet iedereen dat hier in het dorp?" De vrouw kende geen aarzeling: "Ja, iedereen doet dat hier, alleen die dame daar aan de overkant, die kuist haar stoep niet!" en ze wees in de richting van het huis van de onachtzame. "Ge kunt het zelfs zien aan de gordijnen We werden die ochtend door een kleine cameraploeg van Omroep Zeeland Televisie op onze eerste militaire passen gevolgd. Voorbij Sasdijk verlieten we gelukkig de drukke autoweg en kozen er de stille 29

Ballustrada | 2000 | | pagina 29