binnenwegen. Het werd aanmerkelijk warmer, en ik speelde onder wijl op mijn 'mondtrom' enkele geïmproviseerde pastorales. Tegen twaalven naderden we het dorp Boekhoute dat we als pleis terplaats kozen. Een bezoeker zou het niet verwachten maar pal naast de dorpskerk lag een grote vissersboot op het droge. De carrus navalis, de scheepswagen van het carnaval Nee. Ooit stond Boek houte middels een vissershaven en de Braakman met de zee in verbinding. Dit gegeven is bewaard gebleven in de naam van een noordelijker gelegen perceel dat Bouchauterhaven (bij het lezen van deze naam ontkom ik het niet, even te moeten denken aan een Franstalig woord, zoiets als bouchaut). Maar de vissershistorie kwam nog op een andere manier onder onze aandacht: in de hoofdstraat van Boekhoute werden de voorbereidingen getroffen voor de jaar lijkse 'Gernaart-fjeesten' (garnalen-feesten). De eerste duidelijke afwijking in de parallel met Ramuz' soldaat die op tocht ging om in Sluis zijn moeder te bezoeken, was dat vanuit Sluis mijn moeder tot aan Boekhoute was gekomen om mij te be zoeken. We vierden de ontmoeting met koffie, enkele hapjes en veel bronwater. Voordat we het dorp weer verlieten moest er nog een klein ritueel worden afgehandeld. Voor de kerk stond het borstbeeld van de notoire, inmiddels overleden dorpsmusicus Prudent van Hyfte (1916-1989), wie ik persoonlijk in mijn jeugd heb gekend. Prudent kwam eind jaren zestig regelmatig in het Sluise café van mijn ouders om op trouwfeesten en kermisdagen accordeon te spelen. Hij gold als één der eerste Z/ve-muzikanten in mijn jeugd die ik observeerde. Ik vergeet de heel stille, vriendelijke aanblik van deze man niet; hij had een fors postuur, en hij droeg licht glanzende, achterover gekamde haren. Als tegenprestatie voor zijn accordeonmuziek plaatste ik tegen zijn borstbeeld in Boekhoute mijn mondharp-cd uit 1997, uiteraard met het risico dat deze door een willekeurige passant kon worden meegenomen. De wassink Wassink beleefde opdringerige knieënpech. Mijn moeder bleek een soldatenmoeder, en greep uit haar auto het nodige middel: een spuitbus reflex-spray voor de spieren. We namen afscheid en de looptocht zette zich voort met de vertolking van een mondharp mars, alhoewel de Königsmarsch van Igor Strawinsky hier wellicht beter op zijn plaats was geweest. Het weer werd mooier dan het al was, warm zelfs. Het landschap veranderde hier en daar in enkele 30

Ballustrada | 2000 | | pagina 30