Tegen het vallen van de avond trok onze compagnie Aardenburg in, waar we gaarne getuige wilden zijn van onze veldtocht op televisie. In een kroeg bestelden wij soldatenbier, maar een onbeteugelde troep was ons voor geweest en had alles opgezopen, zodat we ge noodzaakt waren over te gaan op het soldaat maken van volrijp don kerbruin Belgisch trappistenbier. Intussen had men op ons verzoek de televisie aangezet, en wachtten we af wat het provincienieuws zou brengen. Daar verscheen Harten Vrouw in beeld, gedragen in de hand van wassink Wassink. Uiteraard, de tocht werd in verspringen de gedeelten op de beeldbuis gedemonstreerd. Terwijl we in ganzen mars door het Sasse liepen, citeerde Kapitein Pieters gedreven het intro-septet in strak intonerend eindrijm. De besnorde kastelein barstte in lachen uit. Het hele café hing aan de buis en vergeleek het lopende gezelschap met wat er zojuist in huis was aanbeland. De kapitein, de wassink en de hopman deden voor de camera elk hun woordje over het attribuut dat ze bij zich droegen, en dat bepaalde passages van Ramuz' literaire werk in herinnering bracht, respectie velijk de vioolkist, Harten Vrouw en het zakspiegeltje. De mondharp was tussendoor hoorbaar. De stemming in het café kwam er in, en na een aantal glazen waren we allemaal flink soldaat. Eenmaal weer buiten, vonden we in het donker ons kampement pas na veel om wegen terug. Als mondharpspeler krijg je in het Engelstalige buitenland vaak te horen dat je een vertolker bent van de zogeheten traditionele month- music. Vaak ben ik erop gewezen dat ik ook 's nachts tijdens mijn slaap het genre van de mouth-music met genoegen voortzet. De heren rondom mij waren er de volgende ochtend nog vol van. De volgende dag was nazomers zonnig. We hernamen de voettocht vanaf het Vlaamse Sint Jan-in-Eremo, en richtten onze pas noord westelijk naar het Nederlandse grensdorp Sint Kruis. De kapitein was die ochtend lichtelijk maar langdurig onwel, maar hij marcheerde fier met ons mee door de velden. Nu en dan schoot hij noodzake lijkerwijs en onverwachts een begroeid landbouwperceel in, waaruit hij na verloop van tijd ook weer tevoorschijn kwam. Soms hing hij in de struiken. Korte geanimeerde gesprekken en krachtig bladergeruis van populie ren wisselden met pentatonische muziekklanken. Korte concertino's en een duivelsdans, bij uitstek geïnstrueerd door het muziekinstru ment je dat eind zestiende eeuw enkele Schotse spelers op verdenking 34

Ballustrada | 2000 | | pagina 34