patronaat van Saint-Joseph stond, lag in zuidoostelijke richting bui ten de stadswallen van Sluis. Het instituut bezat een eigen boerderij en een eigen kerk. Enkele jaren geleden werd het verwaarloosde gebouwencomplex volledig met de grond gelijk gemaakt. Aan de andere zijde van het stadje, richting Sint Anna-ter-Muiden, bevindt zich nog het voormalige Sluise pensionaat waarin aanvankelijk de orde der Zusters Ursulinen neerstreek. Na de Tweede Wereldoorlog bood het gebouwencomplex ruimte aan een seminarium opgericht door de reguliere kanunniken van Sint Jan-van-Lateranen, waar Vlaamse en Nederlandse jongeren tot priester werden opgeleid. Ik herinner me uit de jaren zestig nog dat we soms contact hadden met jongeren uit Wallonië die naar het seminarium kwamen. Als jongere ging ik vaak naar de zondagsmis van het seminarium; ik kreeg er ook mijn eerste lessen als misdienaar. Sluis heeft oude tradities voor overschrijdend grenstoerisme opge bouwd. De grote stroom kwam pas goed op gang in de beginjaren van de twintigste eeuw toen de Engelse toerist, op weg van Oostende naar de Walcherse weekmarkt in Middelburg, in het stadje een pleis terplaats vond. Na de oorlog groeide Sluis uit tot een commercieel koopcentrum voor Vlamingen en Walen, de laatste decennia hoofd zakelijk bepaald door het aanbod van pornografie. In Sluis woonde ook Johan Hendrik van Dale (1828-1872), die er als hoofdonderwijzer en archivaris werkte. Hij was de grondlegger voor het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal. Sluis vormde het eindpunt van de veldtocht van Ramuz' soldaat Joseph: "Hij wou dat hij zijn huis al zag, want hij loopt al den ganschen dag De drie soldaten zouden dit traject als slotstuk eveneens te voet afleggen. Ik was die middag vrij van mijn koksplicht en bezocht ter ontspanning een vroegere dorpsvriend. Mijn moeder trof ik die middag thuis niet aan. Rond zessen zag ik de marcheerders de Sluise stadswal binnenlopen. We sloten de tocht af met het eten van een pizza in een restaurant. Kapitein Pieters was nog steeds niet in goede doen en dronk een bordje bouillon. Hij kon met tevredenheid terugkijken op de grote taak die nu erop zat. Na al die maanden van intense voorbereidingen kon hij met een gerust hart zijn officierstitel verlengen met de af korting 'b.d.' (buiten dienst). Ook wij trokken de wapenrok uit. Tot besluit haalden de kapitein, de hopman en de wassink nog een noemenswaardige ontmoeting aan die zij onderweg met een boer in 36

Ballustrada | 2000 | | pagina 36