De klaarmeester Peter Urbanus De 'klaarmeester' van de nieuwe afvalwaterzuiveringsinstallatie bleek weinig spraakzaam. De opdracht van hoofdredacteur Moerbeij om naar aanleiding van de ingebruikneming van de installatie een paginagroot artikel te vervaardigen voor de Eilandkoerier zag ik hierdoor al bij voorbaat in het water vallen. Het was geen onwil dat de man gedurende de excursie langs de bassins slechts het hoogst- nodige zei. Roeland, want zo heette de eilander die sinds kort de scepter zwaaide over dit onwelriekende koninkrijk, was gewoon een man van weinig woorden. Met wat ik tot nu toe uit zijn mond had opgetekend kon ik nog niet eens een kleine tweekolommer vullen. Een voorzichtige vraag naar 's mans vrijetijdsbesteding, in een po ging het verhaal langs andere wegen wat meer diepgang te geven, wees uit dat Roeland duiven hield. Hij bleek penningmeester van 'De Hoogvliegers', één van de zes duivensportverenigingen op het eiland. Gedurende het zomerseizoen was hij ieder weekeinde in de weer met zijn duiven, die vanuit verschillende plaatsen in Frankrijk werden losgelaten om vervolgens linea recta terug te vliegen naar hun geliefde duiventil hier op het eiland. Wanneer ze niet ergens halverwege in een Gallische boerensoep aan hun einde kwamen ten minste, want het was de duivensporters wel opgevallen dat het aan tal terugkerende duiven ten tijde van de jaarlijkse culinaire feesten in Noord-Frankrijk aanzienlijk lager lag dan gebruikelijk. Dit laatste had ik overigens van een dissident lid van duivensportvereniging 'De Postduiven' vernomen. Omdat deze zijn gevleugelde vriendjes niet langer wilde blootstellen aan de hagelsalvo's van Franse smul papen, had hij tijdens een crisisvergadering voorgesteld om dan maar vanuit Duitsland te gaan vliegen, waar men zoals bekend de voorkeur geeft aan reerug en zwijnengebraad. Voor de andere leden bleek dit een te grote breuk met de traditie en daarom had hij maar een eigen fractie binnen 'De Postduiven' opgericht. Het werd mij inmiddels duidelijk dat het te ver zou voeren om in mijn artikel uitgebreid op de duivensport en de hieraan gerelateerde problematiek in te gaan. Hoewel de opdracht om eens een groot ver haal te schrijven over de klaarmeester van de afvalwaterzuiverings installatie mij in eerste instantie met weerzin had vervuld, was ik me er stilletjes op gaan verheugen een filosofisch ingestelde figuur te treffen, en eens een mooie boom op te kunnen zetten met betrek- 47

Ballustrada | 2000 | | pagina 47