in welke periode hij al schrijft aan Titus Groan, dat nu is vertaald als Gormenghast, de Bestemming. Bij het schrijven werd Peake sterk beïnvloed door een van zijn vroe gere opdrachten, het vastleggen van het werk op een glasblazerij in de buurt van Birmingham. Een groot, vervallen gebouw dat een wereld op zichzelf leek, een plaats van oplaaiende vlammen en gril lige schaduwen, waarin de glasblazers tot vreemde wezens werden vertekend. Een plaats die Peake's verbeelding zodanig aansprak dat hij meteen begon te tekenen en dat er ook allerlei verbale 'beelden' in hem opkwamen. Zijn militaire loopbaan is maar kort. Hij krijgt een zenuwinzinking en nadat hij uit het Southport Hospital is ontslagen, krijgt hij een functie als illustrator bij het Ministerie van Informatie. Toch volgt er een vruchtbare periode en in 1944 heeft Peake al meerdere boeken gepubliceerd - zijn eerste gedichtenbundel Shapes and Sounds, nog twee kinderboeken, Ride a Cock Horse en Rhymes Without Reason - en geïllustreerd. In 1945 is hij een van de eersten die het concentratie kamp Bergen-Belsen bezoekt en dat maakt grote indruk op hem. In 1946 verschijnt Titus Groanhet toont de indruk die de glas blazerij bij Birmingham op Peake heeft gemaakt. Het grote vervallen gebouw is nog verder vergroot tot het al even in verval zijnde kasteel Gormenghast en het wordt geschilderd in het licht van grillige vlam men, die zowel in de ruimten van het kasteel als in haar bewoners sommige aspecten doen oplichten en andere in duistere schaduwen verborgen houden. Een wereld van verouderde maar nog altijd dwingende ceremonie, van haat en nijd en machteloze ambitie, van bizarre personages. Maar ook van tederheid en een humor die wel licht typisch Brits kan worden genoemd. Een gedetailleerd schilderij waarin de vlam van het menselijk waarnemen beweging brengt in de haast statische tradities van het oeroude geslacht Grauw. Ondanks de details waarmee alles wordt beschreven en ondanks dat bijna alles zich afspeelt in de afgesloten wereld van het kasteel, weet Peake het verhaal toch steeds in beweging te houden, vanaf het moment dat hij de lezer letterlijk het kasteel binnenvoert, het moment waarop Titus Grauw wordt geboren, tot deze, minder dan twee jaar en zo'n vierhonderdzeventig bladzijden later, tot de nieuwe graaf wordt ge kroond, Opvallend van het boek is ook dat het nauwelijks over Titus als per soon gaat. Hij wordt geboren en komt soms als ingepakte zuigeling 51

Ballustrada | 2000 | | pagina 51