Kaïn Abel en de vrijheid van meningsuiting Jan Kuipers Kaïn: Dus die lui van AZC-Nee in Kollum hebben een bekeuring ge kregen wegens discriminatie. Vreemd is dat eigenlijk. Discriminatie, het maken van onderscheid, is immers de basis van het bewustzijn? Abel: Ja, maar het gaat er om hoe je discrimineert. Kaïn: Ongenuanceerde, domme meningen zijn dus verboden? Abel: Nee, het is complexer. Verkeerde meningen zijn verboden. Domme meningen veroordelen zou immers discriminatie zijn. De Staat mag alleen het spaargeld van zijn burgers afpakken als hun meningen blijk geven van het conformisme van gisteren of morgen in plaats van dat van vandaag. Snap je? Eigenlijk gaat het om een modeprobleem. Het criterium is correctheid. Val nooit uit de officiële toon, tenzij je daarvoor wordt gesubsidieerd. Wees nooit anders, en discrimineer dus nooit omdat ze anders zijn. Kaïn: Wie zijn 'ze'? Abel: De anderen. Die zijn helemaal niet anders! Je mag dus niet aanzetten tot haat tegen de anderen. De rechter kan precies in jouw ziel kijken en bepalen of daar Aanzetten tot Haat rondwaren. In naam van de vrije meningsuiting snoert hij vervolgens jouw mond waaruit dan geen haat meer kan ontsnappen. Want sommige me ningen zijn vrijer dan andere. Dat bleek toen we in '99 die televisie zender in Belgrado bombardeerden. Nu, een jaar later dan Bailu- strada, spreekt Amnesty International van een oorlogsmisdaad. Weet je trouwens waar Wim Kok deze actie verdedigde? Kaïn: Eens even raden. Op de tillevisie soms? Abel: Voila. Kaïn: Maar wat is een ballustrada? - Knap trouwens, van de rechter. Zou er eindelijk een objectieve maatstaf zijn ontwikkeld om het aan tal letters te koppelen aan het juiste gewicht in haat? Bijvoorbeeld: 'neger' roepen scoort 5 haatpunten, en 'witsmoel' 8? 33

Ballustrada | 2000 | | pagina 33