SF op Malta? Paul van Leeuwenkamp Malta is warm en droog. Een republiek van vijf rotsachtige eilanden, waarvan er drie bewoond zijn. De kleinste daarvan, Cosimo, loop je in een half uur over. Het heeft acht bewoners en een hotel voor watersporters. Gozo is groter en bevat een tiental stadjes. Toeristen kom je er volop tegen. Het hoofdeiland Malta, op grond van het aan tal inwoners al overbevolkt, wordt in de zomer overspoeld door vooral Engelse toeristen. De toeristenindustrie is daar aan de kust op tal van plaatsen nadrukkelijk aanwezig: hoge nieuwbouwhotels, overal toeristenwinkeltjes en -menu's, 's Avonds is er het volume van talloze imitatie-Neil Diamonds en Eros Ramazotties. Toch heb je er nog wel de gelegenheid te lezen. Op je hotelkamer of aan de pool, op een van de terrasjes, of in de stille stadjes die er nog steeds te vinden zijn. Het uitgestorven Vittorioso (Birgu) bij voorbeeld, de oorspronkelijke hoofdstad van de Maltezer ridders. De house-muziek die daar uit een enkel huis de verlaten straten in dendert, is uitzondering en geeft juist een surrealistische sfeer. Er is op Malta een ruim aanbod van videobanden (waaronder ook SF- films), maar de keuze aan boeken is beperkt. Veel toeristenshops hebben wel een rekje met Engelstalige pockets en daar zitten meest al wel een paar SF/fantasy-titels bij. Aan de boulevard van Buggiba, een van de noordelijke toeristencentra, vond ik een viertal tweede hands pockets van Philip Dick. Een echte boekhandel, zoeen waar je rond kunt snuffelen, vond ik alleen in de hoofdstad Valletta, in de Merchant Street. Daar stond Concrete Island van J.G. Ballard tussen de literatuur en in een aparte kast met SF en fantasy boeken van Asi- mov, Clarke, King, Tanith Lee. Ook de nieuwste titels van Simmons en Bear waren aanwezig. Er is ook een boekenkast met Maltees proza, maar dat is voor de gemiddelde Nederlander geheel onbegrijpelijk (Ix-Xitan Wasal fit- Tlettax). Malta is echter tot september 1964 Engels geweest en nog steeds loopt de discussie of het Maltees of het Engels voertaal moet zijn. Er is ten minste één Maltese uitgeverij, de Publishers Enterprises Group (PEG) Ltd, en die geeft ook Maltees werk in het Engels uit. De belangrijkste auteur die in het Engels schrijft, lijkt Joseph Attard te zijn. Een inmiddels gepensioneerde ambtenaar die in 1968 in Engeland debuteerde met de roman I Chased a Ghost. Een aantal van zijn titels kunnen de SF-lezer opvallen: The Ghosts of Malta, The 35

Ballustrada | 2000 | | pagina 35