Ballustrada Optima Forma Boekengeil, bestaat die uitdrukking. Ik word het in ieder geval als ik een boekenwinkel binnen een straal van honderd meter vermoed. Mijn ademhaling versnelt, het zweet breekt me uit, en... nou ja, laat de rest maar zitten. In ieder geval koop ik meer boeken dan mijn boekenplanken kunnen dragen. Voor het geld dat ze me gekost hebben zou je een aardig invalidenwagentje kunnen kopen. En het gaat maar door. Soms ontstaat er onverwacht ruimte op de planken. Zoals een maand geleden. In de badkamer die aan mijn werkkamer grenst moest een afvoer ontstopt worden. Mijn eigen pogingen hadden niets uitgehaald en daarom mocht een vakman het proberen. Deze ging flink te keer met zijn mechanisch aangedreven veer. Een paar uur nadat de afvoer ontstopt was ging ik mijn werkkamer binnen en zag een paar boeken op de vloer liggen, verdreven uit de onderste regionen van mijn kast. Ik raapte ze op en merkte dat ze drijfnat waren. Het waren de minkukels van mijn verzameling, maar ik houd ook van de minste van de mijnen. Ik ging op onderzoek uit, streek met mijn hand langs de planken en merkte dat ook andere boeken nat waren. Toen ik daarna opstond, voelde ik dat de knieën van mijn broek zeiknat waren. En een groot gedeelte van de vloerbedekking in de hoek was van licht- tot donkergrijs verkleurd. Het viel niet langer te loochenen. Hier was sprake van een calamiteit. Koortsachtig verwijderde ik alle boeken van de onderste schappen. Helaas had ik net een week ervoor zestig nieuwe informatieboeken op de onderste rij gezet. Ook mijn Multatuli's hadden waterschade. En erg was het gesteld met De ondergang van de familie Boslowitz, eerste druk, jawel. Dat boek hoorde daar trouwens helemaal niet te staan. Het meest pijn deed me de ondergang van Ik Weet Het, mijn Blueband jeugd- encyclopedie, ik geloof uit 1954, die nu twee keer zo dik was geworden. In totaal hadden meer dan honderd boeken waterschade opgelopen. Ik nam het gebeuren tamelijk grootmoedig op. Een flinke dreun brengt me niet uit balans, dat gebeurt altijd eerder door kleinigheden. Binnen die logica is een koffievlek in een nieuw boek erger dan een paar dozijn verdronken boeken. Ik legde alle boeken open te drogen en zocht verder naar de 6

Ballustrada | 2000 | | pagina 6