Het bezwijken van de Banqiao- en Shimantandammen in 1975, een ramp die 200.000 levens kostte, doet sommige wetenschappers het ergste vrezen wat het 'Three Gorges Project' betreft. Boze tongen opperen dat, als de dam al sterk genoeg is om de geweldige waterdruk van het stuwmeer te weer staan, het niet ondenkbaar is dat de gehele vallei der 'Drie Kloven' eronder zal bezwijken, of zelfs kan exploderen. Langzaam gleed het schip langs de enorme werken aan de dam. Zelfs bij nacht droegen en draaiden de tientallen kranen, als reuzenspin nen bouwend aan het web der vooruitgang, dat bij voltooiing genoeg elektriciteit zal leveren om elke levende ziel op deze wereld in een fractie van een seconde te elektrocuteren. In de sluizen van Yichang zochten de schepen troost bij elkaar. Op een naburig schip trommelde een jongetje met een lepel op de rug van zijn moeder. Chinese massage. In een ander vertrek op een andere boot werd wierrook gebrand. Een oude vrouw bewoog heftig op en neer met gevouwen handen. Het schip zakte langzaam twintig meter lager. Op de enorme sluis deuren, die zich al langzaam openden, sprong men nog van deur tot deur. "Zelfmoordreizen!" riep de reisleider plotsklaps, alsof hij het licht had gezien. "Kijk toch eens, verpletterd worden door die enorme deuren, of gewoon naar beneden donderen. Dood door zelfmoord, maar in stijl." De Hollandse koopmansgeest, die zelfs in deze wate ren vol vertwijfeling een reddende boei bood. "Misschien weet ik iemand voor je," hoorde ik mezelf zeggen. Hoog boven ons, op de muren van de sluis kraaide een oude Chinese vrouw smekend; we waren al te ver gedaald om haar te kunnen ver staan, voorzover iemand van ons Chinees verstond. Maar het klonk alsof ze iemand kwijt was; miste. Alsof ze informeerde naar een lijk in de Yangzte. 26

Ballustrada | 2000 | | pagina 26