Als we weer afdalen ontmoeten we een rits ponywagentjes, volge laden met Japanners van een ander cruiseschip. Ze lijken zich onder hun toeristische hoedjes nogal opgelaten te voelen. Scheepsfoto- grafen nemen onophoudelijk foto's van hen. Die kiekjes worden straks aan boord voor een stevige prijs aan de belangstellenden ver kocht. Je krijgt je foto in een mooi plastic hoesje, dat wel. Op de laatste avond voor onze aankomst in Amsterdam sta ik een zaam achterop het bootdek. Om me heen ruist de zee en kraakt en knoerpt het schip. De lijn met feestlampjes schommelt heen en weer boven het geleegde zwembad schuin onder me. Uit de balzaal waai en flarden vrolijke muziek van het onvermoeibare orkestje. Het is koud; de zee schokschoudert nog altijd in noordse gemelijkheid. Toch ben ik heel tevreden, zoniet opgetogen dat ik op dit moment hier ben en nergens anders. Wat hebben we eigenlijk genuttigd, aan boord? De laatste aflevering van de dagelijkse scheepskrant Seascape onthult het: 438 kilo vis en ander zeevoedsel, 619 kilo vlees, 890 kilo pluimvee, 10.440 eieren, 2.710 kilo fruit en groenten, 132 kilo kaas, 1.025 kilo meel, 181 liter ijs, 758 liter melk, 1.321 liter vruchtensap, 1.458 liter wijn, 3.210 blikjes bier, 29 vaten bier. We waren met 608 passagiers, 340 be manningsleden en 50 koks. Meeuwen en vissen van de Noord- en Noorse Zee zullen wel flink hebben meegevreten, al mag je tegen woordig niks meer over de muur flikkeren, want 'de zee is van ons allemaal'. Hetgeen naar leugen riekt. Enkele maanden later, in oktober, hebben Heieen en ik nog een onverwachte ontmoeting met de Amerikanis. Zij ligt afgemeerd in Piraeus bij Athene, enkele tientallen meters verder dan de Azur, het schip waar we nu op zitten. Als de Azur wordt klaargemaakt voor ver trek, zien we vanaf het dek hoe de Amerikanis door enkele sleepboten wordt afgevoerd, een onbekende bestemming tegemoet, voorbij de cruiseprogramma's van het volgend seizoen. Hoorden wij daar, om trent de pijp, een zweem van de prelude tot de Eerste Acte van de Lohengrin? Dat kan haast niet. Wat heeft de feeërieke zwaanboot met de laatste gang van een afgedankte pretschuit te maken? 79

Ballustrada | 2000 | | pagina 79