Ballustrada Optima Forma Ik kan het niet ontkennen. Simpele aanduidingen als: hij vaart, hij zit op de grote vaart, hij vaart bij de koopvaardij, hij is zijn hele leven marineman geweest, hebben me altijd jaloers gemaakt. De helft van mijn familie vaart. Op sleepboten, baggerschuiten, marine- en koopvaardijschepen. Zelf maak ik regelmatig gebruik van een veerboot. Het bloed kruipt immers waar het niet gaan kan. Rivieren, rivieren en daarna de zee. Toen ik twintig was werd ik verliefd op de Maas. Ik kon rustig een half uur op de dijk bij Grave naar de Maas staan staren. De Maas was voor mij de mooiste rivier van de wereld. Brede heupen, vrouwelijk. Later kreeg de Maas concurrentie van de Waal. Mijn eerste liefde ging echter nooit voorbij. Je kunt toch ook best van twee rivieren houden? De rivier die ik het beste ken, is niet de rivier waar ik het meest van houd. De Schelde is me vaak te breed, te alledaags, te strak in het pak. Maar ik geef toe: de Schelde kan ook groots zijn. Zonder al dat water zou het hier niet uit te houden zijn. 'Geulen, kringen, drooggevallen fuiken, grijze velden, geribbeld of platgeslagen, over alles heen de schittering van fosfaat, de overkant onzichtbaar, een gevoel van herkenning eindeloos opgerekt, laag water in de kraamkamers, luchtbellen, uitgepoepte klei, nachtkleuren beschenen, gemompel van meeuwen, gevangen in lieslaarzen, verdwijnen, het uitwaaieren van de dijk, drie bochten, plotselinge opwaartse gloed, onrust van basalt, kloppende harten in de glooiing van de dijk.' (uit: 'Aantekeningen van een Rivierenloper') Op zee ben ik nooit geweest. Als kind vond ik de aanroep: Maria- Sterre der Zee de mooiste regel die ik kende. In drie woorden werd alles van belang samengevat (dacht ik later). De zee schittert, dooft, blikkert, knaagt, brandt, zuipt, penetreert, slorpt, vervuilt, zuigt, buigt, zet een kraag op, rukt, schikt, stijgt, hijgt, blijft, verdwijnt, krijgt kinderen, kolkt, spookt, droogt, komt klaar, slaat, spreekt, racet, eet mee en stijgt, stijgt, stijgt. Op de valreep nog even de waarheid. Ik ben een landrot. Water is om naar te kijken. MINOR 7

Ballustrada | 2000 | | pagina 7