"Kan mij 't scheel'n. Ik doe het!" besloot Siebe gemaakt onverschil lig. 't Ging dit omroepkoninkje immers niks aan dat hij al maanden geen werk had gehad. "Maar geen lulpraatjes in dat rapport," eiste Fee, terwijl hij een drup pel van zijn kin veegde. "Onafhankelijke waarneming wil ik. De professionele visie van de belangeloze outsider. Ik moet een objectief stuk hebben!" "En oe ei je dat vroeher allemaol ervaoren?" klonk het plots loeihard door de Teerpot. De barman ijlde naar de audio-installatie achter de bar en zette deze een stuk zachter. Fup Fee, afgeleid, knikte met een haast dromerige glimlach naar Siebe Eedens; zijn duim wees over zijn schouder naar de dofzwarte installatie waarin de Zeeuwse stem nu op fluisterniveau voortneu- zelde. "Bep van Leerlooi op bezoek in het verzorgingshuis," verklaarde de directeur. "De ZOO op z'n best, meneer Edens, volksradio waarvoor men nog thuisblijft!" Siebe keek over de schuimkraag naar zijn gulle gastheer en zocht wanhopig naar iets wat hij kon zeggen. "Maar ik heb Kees van Rijn nog helemaal niet gehad!" deed Holga Hertog geestdriftig. Gut, dacht Siebe, wat zou ze daarmee bedoelen dat ze Van Rijn nog niet had gehad? "Kees, jij zit bij De Stem en nu ook in de redactie van Ballustrada. Hebben ze je erbij gevraagd, of heb je 't hun zelf gevraagd?" Met een blik van uiterste bevreemding staarde de literaire journalist haar aan. "Eh - dat weet ik niet meer," wist hij uit te brengen. Siebe Edens begreep inmiddels wel dat enige externe expertise hier inderdaad geen water bij de zee was. Zulke vragen zelfs tijdens zo'n oppervlakkig koffiepraatprogramma - je verzon 't gewoon niet. Maar waarom had Fee hém ingeschakeld, in plaats van een officiële management consultant of hoe die angloserviele gasten ook mochten heten? Ach ja. Gehinderd door de uiterst luxe c.a.o.-bepalingen van het omroepbestel, ondernemingsraadgeleuter, vakbonden, functio- neringscommissies en gegarandeerde loopbaanontwikkeling zou hij noodgedwongen zijn toevlucht wel hebben genomen tot het twee de, in dit onder ambtenaren bezwijkende land veel effectiever cir cuit: dat van informele memo's, achterklap bij de koffie, besloten vergaderingetjes waar grijze rapportjes rondgingen, kortom, die hele kermis van geniepige zwartmakerij en gifgesproei met als lichtend 16

Ballustrada | 2001 | | pagina 16