einddoel de karaktermoord en maatschappelijke vernietiging van de tegenstander. Het circuit, waaruit Siebe Edens een groot deel van zijn magere levensonderhoud wist te puren. Zou het erg raar staan, vroeg hij zich af terwijl Holga een stukje niemendalmuziek liet draaien en zacht meeneuriede, als hij hier alvast wat notities zou maken voor zijn fatale rapport over haar? "Terug naar collega-journalist Kees van Rijn!" zei Holga met haar aangenaamste presenteergeluid zodra de laatste accordeon was uit- gebalgd. "Kees! Wil jij het gedicht van redacteur Kaats even voor lezen?" Van Rijn en Kaats keken elkaar aan. "Kan Kaats dat niet beter zelf doen?" stelde Kees van Rijn voor. "Hij zit hier toch naast me?" "We komen er zo op terug," ratelde Holga geroutineerd de bedrem melde atmosfeer aan gort. "Zullen we het nu even over iets anders hebben? Waarom onderteken jij je stukken eigenlijk altijd met Kaats, Kaats?" "Omdat ik zo heet," zei Kaats, een vijftiger wiens fysieke constitutie zorgvuldiger leek te worden bijgehouden dan de dagelijkse scheer beurt. "Wat moet ik er anders bijzetten, Holga? Praats? Raats? Bui tengaats?" De toenemende verbijstering onder de geïnterviewden dreigde nu in joligheid om te slaan, en Holga Hertog bespeurde in de verte enig onraad. "Nee, maar ik bedoel - Jij, Jan Kuipers, gebruikt bijvoorbeeld wél al je initialen. Waarom?" Siebe schrok op. Dit was aan hem gericht, en Holga's toontje had plots iets aanmatigends, zelfs beschuldigends gekregen. Ze beheerste het zondebokken- en bliksemafleidingsspelletje dus al net zo goed als Fup Fee, die op ditzelfde moment elders in het gebouw waar schijnlijk vlijtig aan haar ondergang zat te figuurzagen. "Waarom?" zei Siebe. "Bijvoorbeeld omdat er in Friesland duizend Jan Kuipersen rondlopen." "O, is het daarom," fleemde Holga venijnig. Siebe sloeg er geen acht op, kon zich wel voor z'n kop slaan. Friesland! In Zeeland zat-ie, dat was waar ook. "Ja, daarom. En uit ijdelheid natuurlijk," voegde hij er met een sardonisch grijnslachje aan toe. Kuipers zelf had hem dit al eens uit gelegd, hem op de bevrijdende transparantie gewezen van dergelijke bewust beleden kleinheden. 17

Ballustrada | 2001 | | pagina 17