"Die verklaring is ijdelheid gestapeld op ijdelheid," had Siebe gering schattend geconcludeerd, waarop zijn auteur geestdriftig had ge knikt en gezegd dat dit de verschieten nog weidser maakte. "Ben jij soms een calvinist, Edens?" "Kees!" zei Holga, zich losrukkend van haar wantrouwen over deze wel erg makkelijke triomf. "Wil jij - Maar Van Rijn schudde nauwelijks merkbaar nee, stond op en liep met kalme tred de studio uit. "Muziek!" besloot Holga Hertog, en onmiddellijk gleden vioolklan ken aan met op de achtergrond een triangel, klaar en licht als uit een Alpendal. "Zo. Maar dat gedicht van jou in het laatste nummer begreep ik niet zo goed, Jan Kuipers!" zette Holga weer in toen de laatste jodel in zijn echo was versmoord. Geen vergissen mogelijk, haar toon was nu onmiskenbaar die van het requisitoir. Siebe haalde zijn schouders op, maar voelde in naam van zijn schrijver een trage, doffe woede opkomen. "Dat is dan heel mooi," zei hij afwachtend. "En in je proza gebruik je ook van die moeilijke woorden!" stapelde Holga een nieuw blok op haar brandstapeltje. "Ik snap er geen biet van. Zinnen van tachtig woorden." "Dat deed Proust ook," bracht Van het Veerke laatdunkend in het midden. "O. Nou, dat zal wel. Maar al die voorbepalingen! Wat dacht je. Ik heb geen tijd om een korte brief te schrijven, dus schrijf ik maar een lange?" Siebe dacht moeizaam na. Wat was een voorbepaling in godsnaam ook weer? Het enige wat hem voor de geest kwam was een soort grammaticale dildo, door Holga Hertog schielijk omhuld met een correct narratief condoom opdat geen enkele lezer onverhoeds door zijn lectuur kon worden bevrucht. Die Holga. Was ze in een vorig be staan misschien docente Nederlands geweest? Die gelijkenis van de korte en de lange brief! Dat was hetzelfde als een muzikant verwijten dat hij meer dan drie akkoorden kende. "Is dit een gesprek over literatuur of over sociaal-democratische cul tuurpolitiek?" ontluchtte Van het Veerke zich. Holga hield ijzig stand "Zal ik 'ns een paar van die woorden voor lezen. Dan hoort de luisteraar het goddorie ook!" "Je gaat je gang maar," zei Siebe. Gelukkig hadden zowel Fup Fee als 18

Ballustrada | 2001 | | pagina 18