vlek op de kaart was, Conan Doyle inspirerend tot The Lost World. Jan Brokken hoorde van Truffino toen hij op Curasao De Blinde Pas sagiers voltooide en het materiaal vond voor De droevige Kampioen. In 1995 reist hij naar Venezuela, het Land van de Eeuwige Lente, en daar begint de zoektocht naar een landgenoot met wie Brokken een verwantschap voelt, uitgebeeld in een schilderij van Pieter Boel, dat hij zo'n twintig jaar eerder in het Louvre zag: "Ik miste in Nederland, in het landschap en in de manier van leven, een bepaalde gloed, en ik moest me sterk vergissen wanneer Truffino niet perfect zou aan voelen wat ik bedoelde, als ik hem over de ara's van Boel zou vertel len." (blz. 53/54). Goed gedocumenteerd schildert Brokken een por tret van Truffino waarin de achtergrond haast scherper is dan de geportretteerde. En opnieuw doet hij dat dusdanig meesterlijk, dat je zelf niet meer op reis hoeft te gaan. En toch, ondanks het succes en ondanks dat laatste, opnieuw prach tige en unieke boek, blijkt er op een of andere manier de klad in Brokkens schrijverscarrière te zijn gekomen. Nadat Jungle Rudy was aangekondigd, duurde het nog enkele jaren voordat het ook daad werkelijk verscheen, en een aankondiging van nieuw werk is tot op heden achterwege gebleven. De meeste van zijn boeken blijken opeens niet meer leverbaar door de boekhandel en in plaats daarvan zijn ze opgedoken bij De Slegte, waaronder ook het prachtige De Zee van Vroeger, alsof de schrijver Jan Brokken inmiddels is overleden. Als dat zo is dan heb ik met mijn verslaving aan zijn werk een pro bleem. Schrijven, interviews, De Arbeiderspers, 1980 De Provincie, roman, De Arbeiderspers, 1984 De zee van vroeger, verhalen, De Arbeiderspers, 1986 Met musici, interviews, De Arbeiderspers, 1988 Zaza en de president, roman, De Arbeiderspers, 1988 De moordenaar van Ouagadouga, reisverhalen, De Arbeiderspers, 1989 De regenvogel, reisverhalen, De Arbeiderspers, 1991 Goedenavond mrs. Rhys, reisverhaal, Atlas, 1992 Vulkanen vanaf zee, verhalen, Atlas, 1993 Spiegels, interviews en reportages, Atlas, 1993 De blinde passagiers, roman, Atlas, 1995 En de vrouw een vreemde (herziene editie van Goedenavond, mrs. Rhys), Atlas 1997 De droevige kampioen, roman, Atlas 1997 jungle Rudy, biografie en reisverslag, Atlas 1999 28

Ballustrada | 2001 | | pagina 28