Biografie van de geleerdste man van Nederland (ofwel een portret van de negentiende eeuw) André van der Veeke Wie niet verbaasd staat over de kennis van Prof. Veth heeft geen verstand van kennis. - Multatuli Kun je een interessante biografie schrijven over een hoofdpersoon met een weinig enerverend leven? Of is de eerste wet voor de bio graaf: ik zoek een boeiend mens met een veelbewogen bestaan. Jan Joost Lindner weet het antwoord: 'Een goede biografie is altijd een slimme mix van macro- en microhistorie. De beschrevene hoeft niet prominent te zijn, maar hij moet wel interessant zijn en zijn leven moet verband houden met een van de grote thema's van zijn tijd.'1 Maar wat houdt het begrip interessant in dit verband eigenlijk in? Staat dat voor een man of vrouw die van de ene bloedstollende gebeurtenis in de andere rolt? Of voor iemand die een scala aan ori ginele gedachten tot zijn of haar beschikking heeft? Paul van der Velde heeft in Een Indische Liefde in ieder geval een prominente historische figuur tot onderwerp van zijn boek gemaakt. P.J. Veth gold zo'n beetje als een van de geleerdste mannen van de negentiende eeuw. En het buitenland wist daar van, gezien de hoge onderscheidingen die hij van over de grenzen ontving. Bovendien was hij met hoofd en hart betrokken bij een van de belangrijkste kwesties van zijn tijd: de veranderende verhouding van het moeder land tot Nederlands-Indië. Het eigenaardige is dat deze grote vaderlander na zijn dood zo snel in de vergetelheid raakte. Tot voor kort was het zo, dat men onmid dellijk aan de portretschilder Jan Veth dacht, als de naam Veth ter sprake kwam. De reden voor de 'tweede dood' van P.J. Veth is mis schien gelegen in het feit dat hij een generalist was. Na hem brak het tijdperk van de gespecialiseerde wetenschapper aan. Zijn meeste wer ken vol encyclopedische kennis raakten snel verouderd. De auteur noemt in zijn nawoord bovendien als oorzaak het ontbreken van een biografische traditie in ons land. Terugkomend op de vraag van het begin: ondanks al zijn verdien sten kun je het particuliere leven van Veth onmogelijk erg interes sant noemen. Hij was een plichtsgetrouw wetenschapper en veel schrijver, maar hij muntte niet uit in een uitbundige levenswijze of in origineel optreden. De colleges die hij gaf waren befaamd om hun saaiheid. Het knappe van deze biografie is nu, dat je desondanks het 36

Ballustrada | 2001 | | pagina 36