Een stralende herfst Wouter Noordewier Hij stapte uit op een versteend perron, waar om het half uur een trein voor stof en wind zorgde en voor een verdwaalde passagier onder de betonnen overkapping. Veel verschil met de randstad ver toonde Zeeland niet. Een kleine dame trippelde kittig met hoge hak jes over de stenen vloer. Om haar heen kronkelden herfstbladeren en misprijzende slierten oud papier. In baldadige ballen rukwind danste een krantenvel met zachte kapriolen. Het karakterloze, koude en namaak laatgotisch stationsgebouw was het domein van wat melig voor zich uitstarende oudere jongeren, maar meer nog van luidruchtige scholieren die zich rondom de enige vreetautomaat in de omtrek verdrongen. De frites-chef in zijn besmeurde jas ont plooide er een tomeloze bakijver en strooide - knipogend naar zijn jonge volk - royaal uit een gedeukte zoutbus, om met een forse schep mayonaise elk meesterwerk met zwierigheid te voltooien. Een meisje met te dikke dijen in een versleten spijkerbroek riep heel hard: "Guus!" Guus bleek een spetter in ongewassen denim. Over het algemeen leken deze jongeren niet echt ongelukkig; ze gaven elkaar sigaretten, vertelden moppen en volgden het ritme van de uit luidsprekers neerdalende muziek met de voeten. Ze wisten nog niet dat de Spoorwegen van plan waren ongewenste jongeren te verdrijven door met Bach aan te komen. Tegen de muur bij de slipjesautomaat leunde een jonge Surinamer, bij wie de meeste blanke Nederlanders meteen zouden denken aan een onmiskenbaar vertegenwoordiger van provinciaalse zelfkant en DRUGS Net als die ene goudvis in het huis van Gerrits zuster, zat zo'n jongen gevangen in een vicieuze cirkel. Als iemand hem aardig vond, dan vertelde diegene hem, dat dit was ondanks zijn huidskleur. Als iemand hem niet mocht, kreeg hij te horen dat dit niet om zijn huidskleur was. Weliswaar was hij voor een groot deel blank, maar dankzij niet meer dan één druppel bloed werd je al een kleurling. Eén druppel, en je was een Neger! Black is powerful. Helaas per definitie een loser. En als een gekleurde jongen nog eens een sinaasappel stal, als waarborg tegen de gedachte dat er niets kleur rijks in Europa is, kwamen er drie politiewagens met sirenes aan en werd hij in elkaar geknuppeld wegens 'verzet tegen arrestatie'. 13

Ballustrada | 2001 | | pagina 13