Genegeerd door 'het volk' waren geweest, zoals de Zeeuw P.J. Meertens die vooral bekend zou worden als Voskuils personage Beerta. Ook continueerde Roukens zijn academische loopbaan als docent aan de universiteit van Nij megen - een waarlijk eenzame positie in het Nederland van na de bevrijding. Ondanks een beklijvend stigma herwon Jan de Vries op zijn oude dag nog zijn positie als internationaal gewaardeerd geleerde met een eminente betekenis voor het sagenonderzoek, op welk terrein hij o.a. Altgermanische Religionsgeschichte en Kelten und Germanen publiceer de. Postuum verscheen nog zijn Nederlands etymologisch woordenboek (1971). Volkscultuur als valkuil is aangekondigd als hét boek voor diegene die de context van Het Bureau wil begrijpen én voor hen die iets meer willen weten en begrijpen van de relatie tussen volkskunde en antropologie in het Nederland van de twintigste eeuw. Van Ginkel biedt inderdaad een degelijk overzicht van de ontwikkeling en pro blematiek van de volkskunde in Nederland, maar toont geen nieuwe gezichtspunten. Een verademing is wel dat hij zich afgezien van de wat tendentieuze titel van de bundel, zelden bezondigt aan goed kope politiek-correcte retoriek, zoals we die zo vaak vernemen uit de windstreken der zachte wetenschap. Het nut van zijn bundel is voor al de functie van overzichtswerk. Elk essay besluit dan ook met een 'Slotbeschouwing' en dat is, hoewel wat stereotiep, handig voor de gehaaste lezer. Volkscultuur als valkuil zal vooral de geïnteresseerde lezer met enige voorkennis bevallen. De drijfveren, rancunes, morele kleinheid én tragiek van uiteindelijk geïsoleerde figuren als Jan de Vries, geobsedeerd en genegeerd door 'het volk', worden door het werk van Van Ginkel wel belicht, maar blijven in hun essentie toch ongrijpbaar. Om daarin dieper inzicht te verkrijgen is misschien een ander genre nodig: de waarheidslievende leugen van de roman a la Het Bureau. Rob van Ginkel, Volkscultuur als valkuil; over antropologie, volkskunde en cultuur politiek. Het Spinhuis, Amsterdam 2000. 31

Ballustrada | 2001 | | pagina 31