zonnige en hete nazomerdag meren we af. Het valt trouwens niet mee om dit land van de vrijheid binnen te komen. Drie keer zijn we door de douane geweest: gisteren op zee (die douanebeambten worden speciaal naar Canada gevlogen), van ochtend aan boord en nu nog een keer aan de wal. Beambte A niet een kaart in mijn paspoort, B rukt hem er weer uit. 'What reason for visiting the States?' 'To fly back home.' Met een bus van Manhattan naar JFK Airport, een dik uur rijden - 42ste Straat, Times Square, Chrysler Building enz. 'Veel mensen hè.' 'Nou, veel mensen.' Medepassagiers zitten verwoed op hun horloge te tikken en kwaken vertrektijden tegen elkaar. Geduld en gemoedsrust is ze volledig vreemd, die Amerikanen, dat valt steeds op. 'Let's go!' 'What are we waiting for!' 'This is not what it says!' 'We're already five minutes late!' Wandelende prikklokken zijn het. - Vervolgens door de Queenstunnel, op weg naar een vliegveld dat geheel op de schop blijkt. De buschauffeur, een neger met een haast onverstaanbaar NY-accent, rijdt in steeds gejaagder gemoeds toestand kriskras door de doolhof. Tenslotte zijn alle Amerikanen afgezet bij de terminals van hun lucht vaartmaatschappijen, en zitten Heieen en ik alleen in de bus met de mompelende, hoofdschuddende en sakkerende chauffeur: op goed geluk op weg naar het oord waar de KLM resideert, de springplank naar een werelddeel waar alle bemiddelde Amerikanen zijn geweest maar dat niemand van hen weet te liggen. Zelfs de vliegtuigen er heen blijken onvindbaar. Nadat we het enorme JFK-terrein per ongeluk hebben verlaten en op nieuw zijn binnengereden, bereiken we toevallig onze terminal. Voor ons zien wij niet het bord DEPARTURES, maar ARRIVALS. Aankomsten. Niemand mag hier weg. - Dat iemand hier überhaupt weg zou wil len is al een gotspe. Niemand wil weg uit Amerika. Iedereen uit de rest van de wereld wil er alleen maar in, dat weten de Amerikanen zeker. 25

Ballustrada | 2001 | | pagina 25